Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,189 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Sole24Ore – Planifikimi Thohir: tifozet nuk jane te lumtur, por…

Sole24Ore – Planifikimi Thohir: tifozet nuk jane te lumtur, por…
Ardis
  • On 15/01/2014, 14:58

Erick Thohir ka folur qarte: per Interin e tij ka ne mendje nje plan shumevjecar, e bazuar ne rinovimin e ekipit dhe mbi te gjitha te programimit; qe do te thote qe te pakten per disa vite duhet te shtrengojme dhembet. Fjale qe ndoshta nuk i kane pelqyer tifozeve , te cilet duan qe Interi te jete serish ne vendin qe i takon mbas dy viteve te dobeta dhe fjala programim kombinohet me fjalen ‘humbje’. Por, sic kujton edhe Il Sole 24 Ore, jo gjithmone perputhshmeria eshte e menjehershme, perkundrazi.

Per kete do te japim tre shembuj: “Ne vitet ’60 Grande Inter, perpara se te behej e tille, nuk arrinte te fitonte dhe ‘il Mago’ Herrerra rrezikonte vendin e trajnerit. Presidenti i atehershem, babai Moratti, donte qe ta hiqte nga posti por u ndesh me pengesen e Allodi-t, qe ndiqte nje llogjike te programimit te hekurte duke rene dakord edhe me trajnerin. Ne skuadren qe nuk fitonte ishin disa te rinj: te tipit si Mazzola, Facchetti, Burgnich, Corso dhe Guarneri. Te gjithe, ne momentin e skudetos se pare, nen moshen 26 vjec (Mazzola dhe Facchetti ishin 21 vjec). Do te dominonin Italine, Europen dhe Boten, dhe per me teper do te ishin ‘shtylla kurrizore’ e kombetares italiane per me shume se nje dhjetevjecar. Por ne fillim tifozet ishin shume te zemeruar. Milani mbas renies ne Serie B ne vitet ’80 i hap rruge karrieres se Baresit dhe Maldinit, te cileve do ti bashkohen edhe Tassotti, Costacurta dhe te tjere. Edhe ne kete rast fitoret nuk erdhen menjehere. Dhe ne fund, Juventusi i post Calciopoli qe sot eshte ne vend te pare ne kampionat, eshte themeluar nga vendimet e sakta ne menyren progresive me impenjative”.

Shkurt, precedentet jane nga ana e Thohir dhe strategjia e tij. Dhe tifozet duhet te kene nje optimizem me te madh per te ardhmen…

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.
Tags