Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

2,283 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Spalletti: “Ne Derby shkohet pasi te fitojme me Veronen. 5 vite tek Inter? Mua me pelqen Inter”.

Spalletti: “Ne Derby shkohet pasi te fitojme me Veronen. 5 vite tek Inter? Mua me pelqen Inter”.
  • On 30/03/2018, 18:27

Luciano Spalleti ne Appiano Gentile ka mbajtur konferencen e zakonshme pershtyp perpara ndeshjes kunder Verones.

Eshte me e rendesishme ndeshje me Veronen apo Derby?

“Duam nje fitore per tu pergatitur me mire, eshte stervitja me e mire mendore. Kjo ndeshje nuk eshte nje stervtije por nuk ka menyre me te mire per te arritur ne Derby pas nje fitoreje. Kjo per arsye se pas nje rezultati negativ gjithmone ka konfuzion. Dua te komplimentoj Stefano Vecchin per fitoren e Viareggio. Arriti te fitoj nje turne shume te veshtire me shume mungesa ne formacion. Duhet pergezuar edhe per perfshirjen e lojtareve me te vegjel si Vergani i cili ka 2 vite me pak se te tjeret”.

Cfare ndjesie keni pas largimit te Sabatinit?

“Shume lajme kam lexuar per vleren e personalitetin e drejtorit. Me vjen shume keq. E njoh shume mire kualitetin e tij, pertej profesionalizmit. Ne nuk duhet te ndikohemi nga asgje, kush eshte i Inter duhet te vazhdoj te vendos Interin perpara gjithckaje e te besoj tek Inter. Tek Sabatini shikoja nje Samurai te futbollit, nuk dorzohej kurre. Ne do degjohemi ne telefon, por do e pershendes shume shpejt”.

Champions eshte nje objektiv minimal apo nje gjysem mrekullie?

“Une dhe lojtaret duhet te japim maksimumin, per te arritur sa me lart te jete e mundur. Ka akoma shume mundesi, nuk e di sesi do perfundoj sepse kemi shume pike ne dispozicion. Sot ishte Ligabue ne Appiano, ai tha se vitet kalojne e nuk perseriten me. Edhe kampionatet keshtu, ne kemi nje objektiv dhe shume mbeshtetje, neser kemi 60 mij persona ne stadium. Deshira eshte e madhe, duhet ti kalojme problemet e vogla individuale per te mar rezultatet e munguara”.

Do konfermoni te njejtin formacion apo do kete rotacion perpara Derbyt?

“Neser eshte shume e rendesishme. Ne kete sport per te mar rezultat duhet te jemi te uritur. Nese kemi zjarrin qe duhet brenda mund te luaj cilido lojtar, te gjithe duhet te jene gati per te dhene kontributin e tyre”.

Klubet e medha veshtire se mbajne nje trajner ne skadence. Keni folur per rinovimin?

“Une nuk jam ne skadence, kemi folur me drejtuesit per programin. Une jam trajner i Inter, keto jane problemet e juaja. Nuk vlen asgje kjo qe thoni, une bej kontraten per mos te vene ne veshtiresi veten edhe klubin pasi keshtu behet punojme me te qete e jemi me korrekt”.

Cfare pret nga merkato, deshironi ti mbani Cancelon e Rafinhen?

“Eshte nje vleresim qe do e bejme, ashtu sic do bejme per lojtaret qe nuk i kemi por jane te fort. Do vendosim pasi jane tipi i lojtarit qe me pelqejne, por nuk varet nga une por nga Inter. Mungojne disa ndeshje deri ne perfundim, do shohim rezultatet e pastaj te mendojme per merkaton”.

Cfare sinjali more nga largimi i Sabatini?

“E tham njehere, une nuk nderhyj ne problemet individuale te tij e drejtuesve te klubit. Ai dha motivet ne tavoline, prandaj une nuk mund te flas”.

Rafinha duket nje lojtar qe po integrohet. Po meson edhe italisht, jane sinjale pozitive per te ardhmen?

“Po, gjithmone kur e pyes nese i pelqen Inter e Milano me eshte pergjigjur po”.

Deklaruat se po ndiqni lojtare qe nuk i keni ne skuader. Mund te me jepni nje emer?

“Njeri eshte Kondogbia. Varet nese Valencia e shfrytezon ose jo te drejten e blerjes. Nagatomo po ben mire, Joao Mario ka luajtur disa ndeshje interesante. Gabigol po shenon”.

Sabatini kerkonte 5 vite te medha e skudeton. Moratti ka deklaruar se Inter ka humbur me largimin e Sabatini. Cfare mendon?

“Mua Inter e Milano me pelqejne, jam pak a shume si Rafinha. Punohet me deshire, u pershtata shpejte. Respektoj Spallettin dhe kam nje raport te shkeqlyer me te, ai eshte i afte”.

Nje mendim mbi Emiliano Mondonico?

“Eshte nje person i drejte. Leshon mesazhe te cilat cdo njeri i kupton. Ka bere mire me skuadra normale duke nxjer lojtar te rinj shume te rendesishem ne futbollin italian”.

Nuk pesoni gol prej 3 ndeshjesh ne San Siro, keni presion?

“Duhet ti hiqni dyshimet se San Siro krijon veshtiresi. Eshte shtepia jone, ata qe hyjne aty duhet te na mbeshtes. 60 mij persona neser do jene nje ndihme shume e madhe per ne”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.