Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,189 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

SPECIALE – Ja si eshte gjendja e financave te Interit pas blerjes se Lukaku: a mund te kete blerje te tjera?

SPECIALE – Ja si eshte gjendja e financave te Interit pas blerjes se Lukaku: a mund te kete blerje te tjera?
Inter Club Staff

Te gjithe kane pyetur veten: sa ka peshuar blerja e Romelu Lukaku tek buxheti i Interit? A mund te blejne zikalterit lojtare te tjere ne kete merkato per Antonio Conten? 

Si gjithmone, Calcio dhe Finanza ka menduar per kete dhe ka treguar me detaje sa ka peshuar belgu nga ana ekonomike dhe a mund ti lejoje Interi vetes ndonje blerje tjeter.

Raporti i kostove dhe i te ardhurave duhet te jete i limituar tek 70% gjithmone per te qene ne parametrat e Fair Play Financiar. Interi ne kete drejtim mund te qendroje me shume se sa e qete.

BLERJET – Interi deri me tani ka kompletuar 10 operacione: Lukaku, Politano, Salcedo, Radu, Brazao, Lazaro, Godin, Barella, Agoume dhe Sensi. Keto blerje shpjegon Calcio dhe Finanza kane sjelle nje shpenzim per kartona ne total 155 milione euro dhe nje rritje e kostos se skuadres (amortizim + rrogat + kostot e tjera) te vlefshem me 81,1 milione euro.

SHITJET – Ata qe jane larguar jane Nainggolan (huazim tek Cagliari me rrogen e paguar totalisht nga ata), Karamoh dhe Puscas te cilet kane sjelle ne shtepi 16 milione euro plusvalence.

BILANCI AKTUAL – Nese merkato do te mbyllej ne daten 8 gusht 2019, kosto e skaudres se Interit per sezonin 2019-2020, duke llogaritur rrogat, amortizimet dhe kostot e lojtareve ne huazim, do te ishte 236 milione euro, 40 milione euro me shume ne rritje se 198,2 milionet e sezonit 2018-2019. Raporti ndermjet kostove te skuadres dhe te ardhurave per sezonin 2019-2020 do te varet shume edhe nga te ardhurat e Interit kete sezon.

Sipas pritshmerive, Interi duhet te kape kete sezon kuoten e 400 milione eurove te ardhura qe i bie 10% me shume se vitin e kaluar kur ishin 370 milione euro.

Ne baze te operacioneve te perfunduara deri me tani, raporti ndermjet kostove te skuadres dhe te ardhurave, deri me tani Interi eshte tek 57%. Nje e dhene me e keqe kjo se 47% qe ka qene ne kete periudhe ne 2018-2019, por gjithmone brenda 70% qe konsiderohet limiti. Rritja ka ardhur si pasoje e investimeve teper te medha kete sezon.

CFARE DO TE THOTE – Kjo do te thote se Interi ka ende hapsire per te bere blerje te tjera edhe pa shitur asnje lojtar. Per shembull Dzeko mund te vije pa me te voglin problem. Nese me pas do te ndodhin edhe shitje te rendesishme, si Icardi apo Joao Mario, do te kete hapsire edhe per goditje te tjera per Conten e te gjithe mund te enderrojne.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.