Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

996 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

SPECIALE – Ja te gjitha merkatot e Interit qe prej vitit 2010 e deri me sot! Kjo e ketij sezoni eshte ajo…

SPECIALE – Ja te gjitha merkatot e Interit qe prej vitit 2010 e deri me sot! Kjo e ketij sezoni eshte ajo…
Inter Club Staff

Luciano Spalletti dhe Piero Ausilio po nderojne se bashku nje Inter shume te forte, nje Inter qe kishte shume kohe qe nuk shikohej nga keto ane. 

Nderkohe qe jemi dicka me pak se 10 dite larg mbylljes se merkatos zikalter, deri me tani klubi ka arritur te beje disa goditje te mrekullueshme ne merkato (si Nainggolan) por edhe lojtarte me prespektive te madhe (si Lautaro Martinez).

Por te mos harrojme qe ka ende lojtare te tjere qe mund te afrohen ne kete merkato.

Dy lojtaret qe permenden me shume nga mediat keto dite jane Modric dhe Keita dhe ata te dy bashke do te rrisnin ndjeshem nivelin e skuadres zikalter por edhe pa ata te dy, sot per sot Interi ka nje nga skuaderat me te forta ne Serie A dhe pa asnje dyshim ka bere ndoshta nga niveli i saj, merkaton me te mire pas Tripletes.

Kjo eshte lista e te gjitha merkatove verpre qe prej 2010-2011 e deri me sot:

2010/11: Coutinho, Biabiany, Castellazzi.

2011/12: Alvarez, Jonathan, Forlan, Nagatomo, Viviano, Zarate, Castaignos, Poli.

2012/13: Handanovic, Palacio, Pereira, Cassano, Silvestre, Gargano, Mudingayi.

2013/14: Icardi, Taider, Belfodil, Laxalt, Rolando, Campagnaro, Andreolli.

2014/15: Medel, M’Vila, Dodô, Osvaldo, Vidic, Krhin

2015/16: Kondogbia, Perisic, Murillo, Felipe Melo, Miranda, Jovetic, Ljajic, Telles, Montoya, Biabiany.

2016/17: Joao Mario, Gabigol, Candreva, Ansaldi, Banega, Caner Erkin, Caprari

2017/18: Skriniar, Vecino, Borja Valero, Dalbert, Cancelo, Karamoh

2018/19: Nainggolan, Lautaro, Vrsaljko, Asamoah, de Vrij, Politano, Bastoni (por qe me pas u huazua tek Parma), Salcedo

Kjo liste tregon sakte rrugen e ndjekur nga klubi zikalter ne vitet e fundit.

Ne sezonin 2015/2016 dhe ne 2016/17 ishin disa goditjet e merkatos zikalter qe kishin bere qe tifozet zikalter te enderronin per lart, por Joao Mario dhe Kondogbia nuk i justifikuan asnjehere shpresat e tifozeve.

Por ashtu ndodhi edhe me Gabigol por mbi te ka pasur gjithmone skepticizem nga mediat dhe tifozet, pavarsisht krahasimeve me lojtare te medhenj brazilian.

Nderkohe kete sezon Nainggolan, Lautaro, Vrsaljko, Asamoah, de Vrij, Politano jane te gjithe lojtare me nje peshe mjaft te madhe, e njohin mire Serie A (pervec Lautaros, por qe ka treguar qe talentin e ka me shumice).

Pastaj nese kesaj liste do i shtohej Keita dhe Modric, a do te kishte me dyshime? Ausilio do te merte titullin e merkatos me te mire te bere qe pas Tripletes e deri me sot.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.