Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,567 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

SportWeek: Alvarez nga Bidon i Arte ne Maravilla…

SportWeek: Alvarez nga Bidon i Arte ne Maravilla…
Donald Elmazi

Surpriza e ketij sezoni eshte patjeter ai, Ricardo Alvarez duket se ka rilindur: Walter Mazzarri i ka dhene besim, e ka vene ne qender te projektit te tij dhe argjentinasi po luan si nje sulmues i fshehur, prane Palacios.

 Luigi Garlando, ne Sportweek i ka dedikuar nje artikull duke sjelle ne retrospektive historine interiste te lojtarit, “qe ka mbledhur te gjitha fershellimat e kolegeve ne Serine A?”. Ne ndeshjet me bluzen zikalter “perflitej ndjesia e papershtatshmerise qe eshte mermeritur qe ne prezencen e tij te pare”.

Pafundesia e veshtiresive per te gjetur ritmin e lojes dukej se do te ishte e pashmangshme dhe ndjesia qe s’kishte nje fizik te mire vazhdonte te jehonte, por ishte “si ti kishin montuar motorrin e nje Panda qe te le ne mes te rruges”, perpos talentit te tij. Nje pjese e shkeputur nga gazetari i La Gazzetta dello Sport te ben te qeshesh:“Bluza e shendetit qe i duket poshte, e bardhe, sic e vishte dhe Gresko, e ulte me shum imazhin e tij”.

Si shume te tjere lojtare dhe ai erdhi ne 2011 me nje prezantim me shume stil qe nuk i shkoi pershtat: perfundoi ‘bidoni i arte’ dhe duke u fershellyer nga publiku i tij. Ai vazhdoi ne rrugen e tij “me ndjesine qe nuk pershtatej dhe ishte i brishte per kete loje, intuhoej ne te vertet nje force kampioni. Fershellimat e San SIros kane bere te vyshken breza me talente”, lexoht ne pjesen e Garlandos.

Ricky ishte i vendosur me deshiren e tije per te qendruar, duke dashur te tregoje sec mund te beje, duke besuar ne vetvete me shume se c’kane bere te tjeret. E “te dielen Alvarez ishte me i miri nga te gjithe, ka shenuar nje gol te mrekullueshem, te gjate nje kilometer, sikur ti kishin ndrruar motorrin e Pandas me ate te nje Ferrari”. Nese argjentinasi do vazhdoje te beje mire sic po ben, perralla e tij do realizohet dhe nje here tjeter. Ajo e rosakut te ze, te shemtuar, i cili behet mjellma zikalter.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.