Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

2,261 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Stadiumi ‘Meazza’, ja projekti i ri i Interit. Selia dhe akademia: ja te rejat

Stadiumi ‘Meazza’, ja projekti i ri i Interit. Selia dhe akademia: ja te rejat
Bujar Berishaj

Stadium i ri per Inter.

Mundesia qe Interi te jete padroni i vetem i Giuseppe Meazza po rritet dhe tani Erick Thohir ndryshe nga Massimo Moratti (gjithmone i afascinuar nga idea per te konstruktuar nje stadium ne pronesi) deshiron te perdore ne maksimum potencialin e Scalas se futbollit, qe pas finales se UEFA Champions League 2016 do te shnderrohet ne nje stadium me 5 yje.

PROJEKTI – Idea eshte qe unaza e trete e stadiumit te braktiset (pervec sektroit te mysafireve) per te ulur kapacitetin e 80.000 ulseve qe tani prane 2015 duken te padobishme edhe per shkak te televizioneve. Ne te ardhmen – sic shkruan Tuttosport – pjesa e stadiumit e ndertuar per Boterorin e 1990 nuk do te hapet as per evente te medha, por do ”te pensionohet”: Inter, fillimisht ka vleresuar mundesine e thyerjes se unazes se trete, por zgjidhja eshte dukur jo-praktike, keshtu qe do te zbatohet metoda e quajtur ”rialokim” sipas zhargonit, me shume mundesi me krijimin e hapesirave te reja komerciale. Qellimi i klubit eshte perqendrimi ne dy unazat tjera (unaza e pare do te kete edhe nje siperfaqe per biznes) dhe nje impiant prej 56.000 ulseve (te mjaftueshme per te pritur nje finale te Champions League, finale per te cilen duhet pasur te pakten 50.000 ulse per te organizuar nje te tille). Nje projekt, i ri-stilimit te Meazzas qe do te behet me punet e kerkuara nga UEFA, ku do te perfshihet edhe Milan (klubi rossonero do te leshoj San Siron, dhe do te paguhet pastaj nga Inter per shumat e shpenzuara). Ne stadiumin e 2020 do te kete zona komerciale, zona mikpritese, dhe nje muze akoma me te rendesishem sesa ai qe eshte tani ne Scalan e futbollit.

INTERELLO DHE SELITE – Por nuk perfundon ketu sepse pjesa me e spikatur e projektit duhet te perfshije zonen Trotter e destinuar per krijimin e nje fortese zikalter, ashtu si ne Premier League. Nje hipoteze e se ardhmes por qe konsiderohet i realizueshem ne Palazzo Saras. Zona eshte ne shitje dhe per te mbyllur operacionin duhet nje sakrifice e madhe financiare, por Inter eshte i interesuar per evoluimin e situates per te pakten dy motive. Se pari sepse klubi ka qellim te largohet nga Interello ku eshte me qera: qendra sportive eshte e vjeteruar, duke llogaritur rendesine qe Thohir i jep sektorit te rinjeve, eshte nevoja te gjendjet nje zone optimale per te rrenjosur sektoret e reja te klubit. Fushat e zones Trotter mund te shfrytezohen nga ekipi i pare ndoshta ne ditet e ndeshjeve: shume trajner (duke perfshire Mazzarrin dhe Mancinin) denoncuar distancen e madhe mes Appiano Gentiles dhe San Siro. Nga ana e Inter nuk ka dnonje qellim per te braktisur Pinetinan. Nje kapitull i vecante jane edhe selite: ne muajt e ardhshem do te zgjerohet zona e marketingut dhe dy kate ne ndertesen Corso Vittorio Emanuele kane filluar te jene pak ”te ngushta” per klubin qe ka filluar te kerkoj nje seli te re. Nje arsye e mire per te menduar se si ne te ardhmen ne ”lagjen Inter” mund te gjendet hapesire per gjerat administrative sic eshte rasti me ekpet tjera italiane dhe evropiane.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.