Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

5,591 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Suning, cfare fuqie! Per 2 lojtare ka shpenzuar me shume se e gjithe Serie A

Bujar Berishaj

Suning futet, fal fuqise ekonomike qe posedon, ne futbollin evropian duke marre 68,55% te Interit.

Para zikalterve, grupi kinez ka investuar ne nje klub tjeter, behet fjale per Jiangsu. Grupi i udhehequr nga Zhang Jindong i ka bere gjerat e qarta menjehere, duke treguar sa eshte i afte: ka marre nje klub mesatar dhe e ka cuar ne zonat e larta te klasifikimit, duke shpenzuar ne merkaton e pare rreth 100 milione euro per Alex Teixeira dhe Ramires.

Kjo e dhene, qe raportohet nga Sky, tregon ndikimin e tyre ,me kinezet qe ne nje sesion merkatoje me Jiangsu  kane shpenzuar me shume se e gjithe Serie A (86 milione) gjate janarit duke blere vetem 2 lojtar.

Dhe jo vetem, me ato 2 blerje kinezet kane shpenzuar vetem 25 milione me pak ne krahasim me ate qe ka shpenzuar Thohir per 3 vite. Ja pse duhet pasur optimizem, sepse fuqia ekonomike eshte e cmendur dhe kesaj i shtohet fakti qe Interi, per nje lojtar, ka nje tjeter nivel ne krahasim me Jiangsu.

merkato-e-suning-ne-kine

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.