Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

2,272 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Suning, pike kthese: merr 60-70% te aksioneve! Thohir qendron president, Moratti jashte?

Bujar Berishaj

Lajme te bujshme per Interin arrijne nga Sky Sport.

Tratativa per shitjen e aksioneve te Suning Commerce Group ka pesuar nje pershpejtim te madh dhe eshte afer mbylljes, edhe para veres. Dhe keshtu Suning eshte gati per te blere shumicen e Interit: flitet per 30% te aksioneve te Morattit, qe keshtu do te largohej nga skena, plus nje tjeter 30% nga aksionet e Thohir edhe pse per kete po negociohet akoma.

Megjithate kinezet ne kete menyre do te posedonin aksione prej 60-70%. Vleresimi qe Suning Commerce Group i ben Interit eshte rreth 600-700 milione euro, pra pothuajse dyfishi ne krahasim me vleresimin qe ben Thohir ne momentin e kalimit te aksioneve nga Moratti te indoneziani.

Thohir do te qendronte president kurse Suning do te blinte te gjitha aksionet e Morattit. Zhang Jindong (presidenti i Suning) e vlereson punen e bere nga Thohir dhe deshiron qe ai te vazhdoj si president per momentin por me paice aksionesh. Manjati indonezian nuk ka dashur te shes shumicen e aksioneve por ka ndryshuar mendje per te miren e Interit.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.