1,059 views

Super Bardi kunder Super Mario. Personalitet Crisetig, mire Benedetti.

Ardis
  • On 10/12/2013, 14:59

Episod tjeter i rubrikes “La meglio gioventu” qe analizon ndeshjet dhe rendimentin e te rinjve zikalter qe zbresin ne fushe ne fundjave, midis Serie A dhe Serie B.

Ne Serie A eshte per tu admiruar dhe per tu duartrokitur, me shume se nje performance, nje gjest teknik ne vecanti: ajo e portierit te Under21 italiane Francesco Bardi qe, me nje super nderhyrje ndaj Mario Balotellit, kontribuon ne barazimin shume te vlefshem te amarantove ndaj Milanit. Shume te mira dhe ndeshjet e Krhin me Bologna-n dhe te Duncan me Livornon.

Ne Serine B, eshte vene re performanca e mire e mesfushorit te Crotones Lorenzo Crisetig, nje test i vleresuar me shume edhe nga goli i shenuar nga pika e penalltise. Per pjesen tjeter, per javen e dyte te njepasnjeshme, i riu Garritano, i cili ka hyre ne ndeshje nga pankina deshton te ndikoje n ndeshjen midis Cesene-s se tij dhe Padove-s se Benedetti-t.

Me poshte do te keni, provat e te gjithe lojtareve ne huazim ose ne bashkepronesi, me komente dhe vleresim final.

SERIE A

Francesco+Bardi1

FRANCESCO BARDI, portier i Livornos (vitlindja 92) – Livorno-Milan 2-2. Nuk kishte faj ne golin e pare te Balotellit (duhej reagim me i shpejte) permisohet shume ne pjesen e dyte serish ndaj ish-sulmuesit te Interit dhe Manchester City-t, duke i mbajtur ne loje te tijet. Asgje per te shtuar, nderhyrje te mrekullueshme dhe shume duartrokitje per te. NOTA: 7

alfred-duncan

JOSEPH DUNCAN, mesfushor i Livornos (vitlindja 93) – Livorno-Milan 2-2. Ambjenti prej derby ngre vleresimet per kualitetin e djaloshit prej Accra qe, ne te majte, kryen kilometer mbas kilometri duke limituar shume Montolivo-n. Tregon personalitet te madh ne nje ndeshje te rendesishme per Livornon dhe, ne vecanti, per teknikun Nicola, i cili eshte vene ne diskutim kohet e fundit. Joseph nuk e tradhton teknikun, nuk zhgenjen dhe, fale fizikut te tij, do te beje nje ndeshje te madhe. NOTA: 7

Ibrahima+Mbaye

IBRAHIMA MBAYE, mbrojtes/mesfushor i Livornos (vitlindja 94) – Livorno-Milan 2-2. Bluza kuqezi e ndez me shume derbyn, Ibrahima nuk duhet vleresuar me pak se “miqte e tij zikalter”. I pozicionuar lojtar krahu i majte, e ve ne veshtiresi shpeshhere milanistin Andrea Poli, lojtar krahu i djathte i adaptuar. Nje prove shume e mire per senegalezin, qe tregohet shume propozitiv edhe ne fazen sulmuese. NOTA: 6.5

benassi

MARCO BENASSI, mesfushor i Livornos (vitlindja 94) – Livorno-Milan 2-2. Nuk u aktivizua.

Diego+Laxalt

DIEGO LAXALT, mesfushor i Bolognas (vitlindja 93) – Bologna-Juventus 0-2. Hyn ne ndeshje nga pankina ne vend te Perez dhe i tregon teknikut Stefano Pioli qe, me shume mundesi, e meritonte postin e titullarit. Teknike absolute per talentin uruguajan, rrallehere gabon pasimet. Po te vazhdoje me kete ritem, sigurisht qe trajneri do te kthehet per ti dhene hapesiren e duhur talentit te vitlindjes 93. NOTA: 6.

Denis+Alibec

DENIS ALIBEC, sulmues i Bolognas (vitlindja 91) – Bologna-Juventus 0-2. Zevendeson ne minuten e 89 Rolando Bianchi-n, eshte nje nga lajmet e dites eshte rikthimi i tij ne fushe. NOTA: Pa note.

Marko Livaja

MARKO LIVAJA, sulmues i Atalantes (vitlindja 93) – Verona-Atalanta 2-1. Zevendeson ne minuten e 80 De Luca-n, por ka shume pak minuta ne dispozicion per te ndikuar tek ndeshja. NOTA: Pa note.

Joel+Obi

JOEL OBI, mesfushor i Parmas (vitlindja 91) – Inter-Parma 3-3. Mungon per shkak te demtimit.

Samuele+Longo

SAMUELE LONGO, sulmues i Veronas (vitlindja 92) – Verona-Atalanta 2-1. Nuk u aktivizua.

Matteo+Bianchetti

MATTEO BIANCHETTI, mbrojtes i Veronas (vitlindja 93) – Verona-Atalanta 2-1. Mungon.

Cristiano+Biraghi

CRISTIANO BIRAGHI, mbrojtes i Catanias (vitlindja 92) – Sampdoria-Catania 2-0. 90 minuta jo totalisht te mjaftueshme per lojtarin e krahut te vitlindjes 92, si e gjithe pjesa tjeter e skuadres. Rezulton pak propozitiv ne fazen sulmuese dhe jo gjithmone i kujdesshem ne mbrojtje. NOTA: 5.5.

SERIE B

Lorenzo+Crisetig

LORENZO CRISETIG, mesfushor qendror i Crotones (vitlindja 93) – Crotone-Empoli 1-1. 90 minuta me personalitet per numrin 8 te shkolles se Interit. Merr pergjegjesine te gjuaje nje penallti shume te rendesishme ne minuten e 41 per padronet e shtepise, tregon gjakftohtesi dhe e con ndeshjen ne rezultatin 1-1. I pozicionuar perpara mbojtjes, e ben shume mire detyren e tij. NOTA: 6.5.

Andrea+Romano

ANDREA ROMANO, mesfushor i Crotones (vitlindja 93) – Crotone-Empoli 1-1. Mungon.

SIMONE BENEDETTI

SIMONE BENEDETTI, mesfushor qendre i Padovas (vitlindja 92) – Cesena-Padova 0-1. I pozicionuar ne rolin e zakonshem te mbrojtesit te qendres, lojtari i kombetares Under20 italiane tregon se eshte nje element i pazevendesueshem ne mbrojtjen e Padoves, duke rezultuar nje nga me te miret nga te tijet. NOTA: 6.5.

Lukas Spendlhofer

LUKAS SPENDLHOFER, mbrojtes qendre i Vareses (vitlindja 93) – Carpi-Varese 1-0. Mungon.

Simone+Pasa

SIMONE PASA, mesfushor i Vareses (vitlindja 93) – Carpi-Varese 1-0. Mungon

Niccolo+Belloni

NICCOLO BELLONI, mesfushor i Modenas (vitlindja 94) – Novara-Modena 1-0. Nuk u aktivizua.

Luca+Garritano

LUCA GARRITANO, sulmues i Cesenas (vitlindja 94) – Cesena-Padova 0-1. Nga hyre ne ndeshje ne minuten e 56 ne vend te De Feudis, nuk arrin, serish, te ndikoje tek ndeshja. Te hysh ne fushe ne ndeshjen duke u zhvilluar nuk eshte asnjehere e lehte, kjo eshte e qarte, por duhet te guxoje me shume per ta merituar bluzen e titullarit. NOTA: 5.5.

Raffaele+Di+Gennaro

RAFFAELE DI GENNARO, portier i Cittadellas (vitlindja 93) – Citadella-Trapani 2-2. Jo plotesisht reaktiv mbi golin e Mancosu, ne te cilen nderhyrja e tij nuk rezulton shume perfekte. Nga ana tjeter, ne minuten e 5 te pjeses se dyte, eshte i mrekullueshem ne pritjen e gjuajtjes nga penalltia te sapofuturit ne fushe Caccetta. NOTA: 6.

Rodrigo+Alborno

RODRIGO ALBORNO, mesfushor i Cittadellas (vitlindja 93) – Cittadella-Trapani 2-2. Mungon

Simone+Pecorini

SIMONE PECORINI, lojtar krahu i Cittadellas (vitlindja 93) – Cittadella-Trapani 2-2. Nje ndeshje e druajtur ajo e luajtur nga gjigandi i Milanos, i cili ashtu si javen e kaluar, i le vendin Minessos, kesaj rradhe ne minuten e 59. I pozicionuar ne te djathte te mesfushes, Simone eshte autor nje ndeshje te drejte, duke mos shkelqyer si ne rastet e tjera. NOTA: 6.