Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

753 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Super Kompjuteri – Interi ka vetem 20% mundesi qe te kualifikohet ne Champions

Super Kompjuteri – Interi ka vetem 20% mundesi qe te kualifikohet ne Champions
Inter Club Staff

Keshtu, analiza e ‘Ultimo Uomo’ nga Sky Sport ka nxjere ne pah shanset e skuadrave qe luftojne per Champions League dhe per renien nga kategoria duke analuzuar edhe Roma-Cagliari dhe Udinese-Inter.

Te luash me perpara se konkurentet direkt mund te jape nje avantazh emotiv? Sipas Maurizio Sarrit po.

Ekziston mundesia qe skuadrat qe luajne me pas, te kene me shume pergjegjesi per te fituar (duke njohur tashme rezultatet e tjera).

Keshtu, Ultimo Uomo (Francesco Lisanti dhe Angelo Andrea Pisani) kane analizuar per Sky dy sfidat e lidhura me njera-tjetren: ajo e Cagliarit dhe Romes si dhe ajo e Udineses me Interin. Nga njera ane lufta per mbijetese dhe nga ana tjeter lufta per Champions League.

Image result for sky sport italia

“Interi mund te shfrytezoje kete avantazh te lehte ne rast fitorje, por mund ta paguaje ne rast humbje. sepse rezultatet ose do te vinin ne presion Lazion me Romen, ose ne rast hapi fals do i motivonin sepse keshtu do te siguronin Champions Leaguen matematikisht dy jave perpara.”

“Per momentin, nga ‘Super Kompjuteri’ me algoritmin FiveThirtyEight, per Interin jepen vetem 20% mundesi per te kapur Champions Leaguen, 93% per Romen dhe 87% per Lazion.”

Me pas eshte folur per zgjedhjet e teknikut zikalter:

“Spalletti do te duhet qe te dale nga ky moment jo i mire dhe te luftoje per Champions me Santon dhe Borja Valero, pikerisht dy lojtaret me pak te dashur nga tifozet duke u bazuar edhe tek ndeshja e fundit.”

“Skualifikimet e Vecinos dhe D’Ambrosios nuk te lene zgjedhje tjeter, perjashto rastin kur Spalletti do te besonte tek Dalbert per krahun e majte te mbrojtjes.”

“Nese Udinese do te dilte nga kjo ndeshje e humbur dhe do te humbiste dy te tjerat, per djemte e Lopez do te vinte renia ne Serie B.”

Por cfare formacioni pritet te kete Interi neser ndaj Udineses ne oren 12:30?

Sipas Sky, Spalletti do te hedhe ne fushe kete 11-she lojtares:

Ne porte, Samir Handanovic

Ne krahun e djathte te mbrojtjes, i perhershmi: Joao Cancelo

Ne qender te mbrojtjes dyshja e palevizshme Milan Skriniar dhe Joao Miranda

Ne krahun e majte te mbrojtjes, Davide Santon, pritet te zevendesoje Danilo D’Ambrosion qe do te mungoje per shkak kartonash.

Ne qender te mesfushes si regjizor, Marcelo Brozovic

Perkrah kroatit do te jete spanjolli Borja Valero

Trekuartisti i skuadres do te jete Rafinha Alcantara

Ne krahun e majte te sulmit, i perhershmi Ivan Perisic

Ne krahun e djathte do te luaje Antonio Candreva

Dhe ne sulm, bomberi Maurito Icardi

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.