Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

145 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Superkupa e Italise ne San Siro: “Juventinet jane kunder, por ja arsyeja pse Federata zgjodhi te luhej aty.”

Superkupa e Italise ne San Siro: “Juventinet jane kunder, por ja arsyeja pse Federata zgjodhi te luhej aty.”
Inter Club Staff

Ne diten e djeshme eshte zyrtarizuar me ne fund edhe vendimi i Liges Italiane per te luajtur Superkupen e Italise ne San Siro ne daten 12 janar 2022.

Per sfiden Inter-Juventus ishte menduar edhe Arabia Saudite, e ndeshja ne kete rast do te luhej ne 22 dhjetor, por ne fund u zgjodh Milano. Pse?

“Me sa duket, sipas Corriere dello Sport, ka tre motive per kete vendim te rendesishem qe Liga Italiane e futbollit ka marre.”

“E para ka te beje me faktin se Arabia Saudite nuk ka bere asnje oferte tjeter me te madhe se 7,5 milione euro per kete ndeshje.”

“E meqe nuk eshte luajtur kjo Superkupe atje, ne baze te kontrates, nje nga finalet e sezoneve te ardhshme do te luhet me siguri atje.”

“Nderkohe, motivi i dyte ka te beje me “te luhet ne Milano me 12 janar, ne nje te merkure, do te thote te mos shtysh asnje ndeshje te Serie A.”

“Prandaj nuk eshte marre ne konsiderate fare data 5 janar per shembull qe nuk do te sillte vetem shtyrjen e ndeshjes te Interit dhe Juventusit, por edhe te Milan-Roma qe do te luhej ne te njejten date dhe ore me Superkupen.”

“E treta ka te beje me numrin e tifozeve ne Meazza. Milano ka pritur kete ndeshje per here te fundit ne 2010 dhe eshte zgjedhur perpara Olimpicos sepse mban me shume tifoze se cdo stadium tjeter ne Itali me 75% kapacitet. Nderkohe, biletat do te ndahen ne nivel te barabarte per kete ndeshje.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.