Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,756 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Taider, prototipi i futbollistit modern. Keshtu e ka bindur Mazzarrin.

Taider, prototipi i futbollistit modern. Keshtu e ka bindur Mazzarrin.
Xhorxh Gellci

Saphir Sliti Taider ka lindur ne Castres ne 29 shkurt 1992 nga baba tunizian dhe mama algjeriane. Ka vendosur te luaje per Kombetaren Algjeriane pasi ka pershkuar gjithe rrugen ne ekipet e moshave te Kombetares Franceze. Ka shenuar ne debutim me Benin dhe gol kunder Ruandes.

MAZZARRI I BINDUR – Ishte pikerisht trajneri Mazzarri qe e ka dashur me shume ngulm tek Inter. Ai dhe Nainggolan ishin ne krye te listes te deshirave qe i eshte dorezuar Branca dhe Ausilios. Pastaj, duke pare kerkesat e ekzagjeruara te Cellinos per Nainggolan, eshte vendosur te kalohet drejt Bolognes. Marreveshje e arritur me klubin emilian, ndersa marreveshja me lojtarin eshte gjetur ne kohe shume te shkurter.

MESFUSHOR MODERN – Si ndryshon tani mesfusha me ardhjen e Taider? Franko-algjeriani eshte nje lojtar i kompletuar, di te beje gjithcka. Ai qe e ka zbuluar, Salvatore Bagni, e peshkoi ne France dhe e solli me zero euro tek Bologna pas renies te Grenovle. Ashtu si vete Bagni tregoi disa jave me pare, Taider ka kryesisht karakteristika mbulimi, por tani eshte rritur shume edhe ne fazen e sulmit. “Saphir ka fituar besim, tani edhe shenon, por bie ne sy sepse eshte nje lojtar qe luan per te gjithe dhe vrapon 90 minuta. Dhe te mos harrojme qe vitin e shkuar ka shenuar 3 gola ne Kupe, 3 ne kampionat dhe 2 ne Kombetare.” – thote ish mesfushori i Kombetares Italiane.

SHPERTHIMI – Me pak fjale, nje xhol ne mesfushe, i gatshem te mbuloje cdo rol. Dhe nuk duhet perjashtuar, qe Mazzarri pikerisht fale Taider, mund te kthehet te luaje me 3-4-2-1 te pare tek Napoli, me franko-algjerianin te gatshem te mbuloje nje nga dy rolet e lojtareve mbrapa sulmuesit te vetem. Vitin e shkuar, Pioli e ka vendosur ne zonen e mesit te fushes, por edhe si trekuartist qe sulmonte lojtarin para mbrojtjes kundershtar. Dhe Saphir ja ka shperblyer me nje sezon fantastik.

Tek Inter rigjen Belfodil, me te cilin ka ndare eksperiencat ne kombetaret e moshave te Frances dhe nje kohe te shkurter tek Bologna. Ne me pak se dy vjet, qe te dy kane arritur te shkojne tek Interi, dhe te gjithe po presim afirmimin perfundimtar te tyre.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.