Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

1,463 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Takim ne Meazza me ‘HISTORINE’.

Takim ne Meazza me ‘HISTORINE’.
Ardis
  • On 30/11/2013, 14:41

Ne ndeshjen e pare ne San Siro te Erick Thohir, edhe perqafimi i ish-interistave: nje mozaik i moshes, fitoreve dhe historive brilante.

Vendi i takimit eshte San Siro, ajo qe ka qene stadiumi ku kane luajtur, qofte vetem per nje ndeshje ose sepse kane shkruar historine zikalter, okazioni eshte ndeshja Inter-Sampdoria: ata jane protagonistet te kaluares sone, te ftuar nga presidenti Erick Thohir per te pare ndeshjen dhe te zbresin ne fushe per te pershendetur publikun.
Jane nje mozaik modhe, fitoresh, historive brilante, edhe legjendare, ose me pak te njohura, por jane te gjithe te bashkuar nga ngjyrat zikalter: nga 756 ndeshje te Giuseppe Bergomi dhe 467 ndeshje te Tarcisio Burgnich me “Grande Inter” deri tek Marco Monti, ne moshen 79 vjec te Aurelio Milani tek “bashkekohoret” Luis Figo ose David Suazo.
Ne momentin ne te cilin presidenti i ri ka marre drejtimin e Shoqerise, eshte e pabesueshme sesi nje nga deshirat e tij ishte te zhvillonte nje ndeshje me Interforever, nje iniciative qe Francesco Toldo ka menduar per te formuar nje skuader me futbolliste qe nuk jane ne aktivitet. Nje skuader ideale, qe mbase do te luaje ndeshje miqesore, por do te tregoje, mbi te gjitha do te deshmoje, qe te veshesh bluzen zikalter eshte dicka me shume.
Te behesh pjese e historise, nje rrahje zemre, kapitulli, pak apo shume i gjate, te nje pasioni qe ka zgjatur 105 vjet dhe ka pasur 882 protagoniste ne fushe.

Ja dhe lojtaret qe do te jene prezente te dielen:

Dino Baggio
Salvatore Bagni
Giuseppe Baresi
Evaristo Beccalossi
Gianfranco Bedin
Mauro Bellugi
Giuseppe Bergomi
Nicola Berti
Alessandro Bianchi
Ivano Bordon
Tarcisio Burgnich
Nazzareno Canuti
Benito Carbone
Francesco Colonnese
Ivan Cordoba
Mario Corso
Luigi Di Biagio
Roberto Dioni
Angelo Domenghini
Riccardo Ferri
Fabrizio Ferron
Luis Figo
Alberto Fontana
Oliviero Garlini
Angiolino Gasparini
Maurizio Grosselli
Gabriele Gualazzini
Aristide Guarneri
George Juary
Astutillo Malgioglio
Giampiero Marini
Marco Materazzi
Sandro Mazzola
Mauro Milanese
Aurelio Milani
Marco Monti
Carlo Muraro
Leonardo Occhipinti
Paolo Orlandoni
Gianluca Pagliuca
Amerigo Paradiso
Giancarlo Pasinato
Marco Savioni
Alessandro Scanziani
Andrea Seno
Luis Suarez
David Suazo
Francesco Toldo
Marcelo Ze Maria

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.