Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

879 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Te ardhurat ne Serie A: Interi ne vendin e pare per marketing. Tek te tjerat dominon…

Te ardhurat ne Serie A: Interi ne vendin e pare per marketing. Tek te tjerat dominon…
Inter Club Staff

Inter, fale marreveshjeve me Suning, eshte skuadra e vetme qe fiton me sume se Juventusi per sa i perket sektorit komercial.

La Gazzetta dello Sport ne nje shkrim te Marco Laria, ka treguar te gjithe ‘xhepat’ e skuadrave ne Serie A.

Per momentin, te ardhurat e pjeses me te madhe te skuadrave varen kryesisht nga te drejtat e TV. qe sjellin miliona tek skuadrat ne kampionatin maksimal te Serie A.

E pamundur te mos dallosh se si Interi fale Suning dhe te ardhurave qe kolosi kinez sjell ne sektorin e marketingut eshte ne vendin e pare dhe eshte e vetmja skuader qe fiton me shume se Juventusi.

Zikalterit fitojne 112,2 milione euro ne krahasim me 104 te Juventusit. 

Por eshte i vetmi sektor ku nje skuader fiton ndaj Juventusit, sepse keta te fundit dominojne per sa i perket te ardhurave nga te drejtat e TV (italiane dhe Uefa) dhe te ardhurat nga stadiumi qe jane dyfishi i atyre qe fiton Interi dhe Roma.

Por Interi ka fituar kater vende ne klasifikimin europian te se ardhurave pikerisht prej marreveshjes me Suning edhe pse kete vit zikalterit nuk moren dot pjese ne kupat europiane.

Gazzetta dello Sport shkrimin e saj e mbyll me nje liste me te ardhurat e te gjitha skuadrave.

Foto e listes eshte kjo:

Kolona i pare ka te beje me te ardhurat nga te drejtat televizive, i dyti me marketingun dhe kolona e trete me te ardhurat nga stadiumi.

Ricavi Serie A Gazzetta

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.