Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

1,102 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Thohir: “Do doja Bardin dhe Mbaye tek Interi. Sektori i te rinjve do te jete…”

Thohir: “Do doja Bardin dhe Mbaye tek Interi. Sektori i te rinjve do te jete…”
Ardis
  • On 21/11/2013, 9:42

I intervistuar nga Sky Sport, presidenti i Interit Erick Thohir flet per sektorin e te rinjve: “Ajo qe i kam thene trajnereve te Sektorit te te Rinjve sot, eshte se ata jane me te vertete heronjte e Interit sepse kane pergjegjesine per te formuar lojtare te mire. Interi ka vezhgues te vlefshem qe eshte edhe merite e tyre qe arrijne te sjellin ne ekip talente te rinj. Lojtareve i kam thene qe talenti nuk mjafton sepse nese nuk ke karakterin dhe disiplinen nuk mund te behen kampione. Ne te gjithe boten e futbollit qarkullojne shume para dhe eshte e lehte te arrish dhe te fitosh shume pa u ngutur, ne kete menyre eshte e lehte te kesh sukses per dy tre vjet dhe pastaj zhdukesh se fillon mendon per te tjera gjera. Tek Interi eshte nje shembull: Javier Zanetti. Eshte 40 vjec dhe ka shume disipline dhe nuk besoj se midis te rinjve ka shume si puna e tij. Por, me nje trajner te mire, me nje organizim te forte ketu tek Interi jam i sigurte se mund te rrisim te rinj shume te mire. Interi tashme ka nje prej Sektoreve te te Rinjsh me te mire ne bote. Fillimisht dua qe te perqendohem mbi te gjitha ne aspektin financiar tek Interi, me pas tek skuadra, me pas sigurisht tek Sektori i te Rinjve”.

Ne Itali shume besojne se nuk mund te fitosh me te rinjte. Cfare pergjigje i jep?
“Nuk jam dakord sepse ne fushe futen 11 lojtare. Mund te kemi ndonje yll, por nuk mund te kemi11 yje. Besoj se kombinimi midis yjeve dhe te rinjve i jep jete nje skuadre te mire. Besoj se origjina e suksesit te te gjitha skuadrave fituese jane talentet e rinj”.

A ju pelqen ndonje nga te rinj qe do te donit ne skuadren e pare te Interit?
“Me pelqejne Bardi, Mbaye… Mund te jene ne te ardhmen lojtare te Interit. Por do te varet edhe nga vendimi i shoqerise dhe trajnerit. Por gjithsesi shpresoj qe nje dite te jene pjese e Interit”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.
Tags