Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

764 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Thohir-Inter, tani jemi tek firmat. Moratti i thote ‘po’ shitjes se 70%

Thohir-Inter, tani jemi tek firmat. Moratti i thote ‘po’ shitjes se 70%
Andi Prifti

Nga Gazzetta dello Sport vjen lajmi qe e gjithe bota italiane e futbollit (dhe jo vetem fansat e Interit) po e prisnin prej muajsh. Massimo Moratti i ka thene ‘po’ shitjes se 70% te aksioneve te Interit tek Erick Thohir. Pavaresisht fillimit te mire te sezonit, Presidenti zikalter e konfirmoi qelimin e tij per te shitur maxhorancen e aksioneve te klubit.

SIç informon vete Gazzetta dello Sport, te henen e kaluar Moratti “e ka kaluar gjysmen e dites me keshilltaret financare dhe ligjore per te mbyllur sa me shpejt marreveshjen qe do i dergoje manjatit te Giacarta-s 70% te aksioneve zikalter. Nje zgjedhje e dhimbshme, por e nevojshme. Jo vetem per arsye ekonomike, edhe vellai i tij Gian Marco e ka cilesuar si nje hap te madh kete akord. Kjo po behet per ‘te miren e Interit’, per nevojen e modernizimit te klubit dhe dyfishimit te te ardhurave.

Tani ka ardhur momenti i firmave, sepse akordi eshte gjetur prej kohesh. Mbetet qe te takohen balle per balle ata te dy qe do formojne kete partneritet, Moratti dhe Thohir. “Ne mes te gushtit  kishte kater nyje te pazgjidhura ne tavoline. Dy u zgjidhen ne fund te muajit. I treti ne javen e kaluar. I fundit eshte shume afer zgjidhjes dhe keto dite jane bere hape te rendesishem perpara,” informon gazeta.

Mbase gjithçka do te sqarohet perpara se te vije tetori, por datat e sakta jane ende nje mister, ashtu si vete Moratti sqaroi ne intervisten e fundit per sa i perket bordit te ri. Takimi vendimtar mbase nuk behet ne Milano: po flitet per ne Londer! Kjo eshte nje e dhene e rendesishme, pra nuk do te kete me hapa mbrapa. Moratti e ka vendosur prej kohesh dhe – siç thote presidenti aktual – se shpejti Interi do kete ty ‘prinder’.

 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.