Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | January 28, 2021

Scroll to top

Top

1,874 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Thohir ne Milano me shume objektiva: stadiumi, dirigjenca, merkato.

Thohir ne Milano me shume objektiva: stadiumi, dirigjenca, merkato.
Ardis
  • On 14/11/2013, 14:19

Erick Thohir: “I lumtur qe kam filluar kete aventure te re”

Pervec rregullimit te bilancit dhe nje marketing ne nivel global, futbolli modern duket se kerkon dhe nje stadium qe klubit. Ne kete rast, prej muajsh qarkullonin zera per nje stadium te qe do te zere vendin e Meazza-s. Blerja nga ana e Thohir, sipas thashethemeve, ka shume mundesi te kete kapitalin e duhur. Sipas Andrea Paventit ne Sky Sport, manjati indonezian ka ne mendje te tjera projekte. Sipas gazetarit, ne fakt, Thohir eshte i hipnotizuar nga San Siro. Flitej per ndertimin e nje stadiumi te ri kur Moratti kishte kerkuar bashkepunetor ne minorance, por per momentin duket se prioritetet jane te tjera”.

Nuk eshte e thene qe projekti nuk do merret parasysh. Te shtunen manjati do te jete mbasdite ne Palazzo Marino per prezantimin zyrtar tek kryebashkiaku Giuliano Pisapia, qe i ka hapur mundesine per te ndertuar nje tjeter impiant ne Milano, me modern dhe funksional se ai qe po perdoret nga te dyja skuadrat e qytetit: “Ne Milano eshte nje hipoteze konkrete per nje stadium te dyte, por nuk dua te hyj ne detaje sepse ajo qe eshte e rendesishme, qe te sjellim Olimpiaden ne Itali, jane struktura funksionale ne te gjithe vendin dhe ne vecanti ne Rome dhe Milano”.

Persa i perket merkatos, ardhja e Thohir per momentin nuk do te sjelle operacione “alla Real Madrid”, as ne qershor aq me pak ne janar, duke pare edhe objektivin e rregullimit te bilancit brenda disa viteve. Ne fillim te 2014 jane parashikuar modifikime ne ekip. Nje lojtar krahu, nje mesfushor qendre dhe nje sulmues: nje emer qe kthehet mbrapsht me qellim te shpejte eshte ai i Mauricio Pinilla, ish-interist dhe Walter Mazzarri e ka kerkuar qe kur ishte tek Napoli. (ne veren e 2009), atij i ka vleresuar nuhatjen per golin dhe mundesine per te pranuar pankinen.

Persa i perket stafit drejtues, emri i ri i referuar ne nivel menaxhimi te lojtareve duhet te jete nje nga Leonardo(qe kushton shume), Walter Sabatini(aktualisht tek Roma) dhe Andrea Berta, nje nga arkitektet rruges se re brilante te Atletico Madrid. Per tu mos perjashtuar, eshte edhe nje emer surprize qe vjen nga Premier League, qe ne nivel menaxherial qendron pike referimi per Thohir.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.
Tags