Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

457 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Thohir: “Serie A, ja modeli per tu ndjekur. Nje Calciopoli tjeter? Italia do te vdiste. Champions League…”

Thohir: “Serie A, ja modeli per tu ndjekur. Nje Calciopoli tjeter? Italia do te vdiste. Champions League…”
Ardi Deda

Presidenti zikalter Erick Thohir, i intervistuar ekskluzivisht nga CNN, ka analizuar momentin e futbollit italian, duke u kthyer edhe tek tema qe ka ‘shkundur’ ne 2006 Italine e botes se futbollit, ose me sakte ‘Calciopoli’.

Fjalet e manjati indonezian: “Te gjithe komponentet e futbollit italian, si klubet, ligat dhe qeverisja duhet te hapen ndaj globalizimit. Nje shembull per tu ndjkur eshte MLS ku investitoret e huaj jane te shumte, sepse strukturat dhe industrite e ndryshne jane me trasparente dhe e gjitha kjo eshte shume terheqese per ata qe duan te investojne, qe dine paraprakisht se cdo te gjejne duke shkuar ne stadium. Nderkohe, ne Serine A, nuk eshte e njejta gje dhe tani eshte bere nje sfide per te gjithe ne futbollin italian te hapen me shume”.

Nuk mungon nje koment per ‘Calciopoli’: “Nese do te ndodhte sersih nje gje e tille, futbolli italian do te ‘vdiste’, sepse ndoshta do te kalonte nga vendi i dyte ose i trete ne te nentin”.

Mbyllja i dedikohet Champions League, objektiv i deklaruar i shoqerise: “Champions duhet te zgjerohet. Ky kompeticion ka nevoje per te gjithe klubet e medhaja. Dikur ishte liga me e mire e botes, sot ka zbritur ne vend te katert ndoshta. Duhet bere dicka. Une kujtoj futbollistet e Serise A te viteve ’90, por femijet e mi 15 vjecare nuk njohin askend, bota ndryshon”.

 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.