Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

3,262 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Thohir: “Tre te pashitshem absolut. Po per Toure. Rrogat i coj nga 80 ne 130 milione.”

Thohir: “Tre te pashitshem absolut. Po per Toure. Rrogat i coj nga 80 ne 130 milione.”
Inter Club Staff

Ne diten e ditelindjes se tij, Presidenti Thohir ka dhene nje interviste te gjate per Corriere dello Sport.

Ne intervisten e tij, Presidenti flet per gjithcka, qe tek merkato e deri tek tratativa me Suning:

TRE TE PASHITSHMIT“Ne sezonin 2017-2018 do te kemi dale jashte sanksioneve te UEFA-s, por duhet te respektojme sezben normat qe vlejne per cdo klub. Kjo sdo te thote qe kete vere qe vjen do te shesim te gjithe lojtaret. Pse duhet ta bejme? Nese do ti shesim te gjithe ne 2016-2017 nuk do te shkojme as ne Europa League e as ne Champions League, qe eshte objektivi yne. Interi duhet te jete minimumi ne Europa League por nese Roberto Mancini do arrije te beje dicka te jashtezakonshme do te arrijme edhe Champions. Kush do e kishte thene se Sevilla do te ishte e afte ta fitonte tre here radhazi Europa League? Apo qe Leicester te fitonte Premier League? Tifozet me pyesin nese do te arrijme ne Champions dhe une i them po, por nese arrijme Europa League nuk do te jete asnjehere nje tragjedi. Problemi eshte nese jemi jashte kupave Europiane. Ja pse e perseris se nuk do te shesim 6 lojtare titullare. Maksimumi 2 apo 3, por me siguri jo 6. Perisic, Icardi dhe Miranda pershembull nuk levizin qe ketu. Nese dikush do i kerkoje, e sigurte qe do i themi te kthehen andej nga kane ardhur. Kemi nje strategji te qarte. Duam te investojme. Interi me Europen ka fuqine ti dergoje rrogat e lojtareve nga 80 ne 130 milione euro. Dicka qe lejon afrimnin e lojtareve te afirmuar.”

BLERJET “Varet totalisht nga merkato. Duhet te kemi te pakten 16 lojtare te te njejtes vlere, jo sezben superstar, por lojtare te mire e vlefshem. Do te kemi tre fronte per te luajtur: kampionat, Europa League dhe Kupe, prandaj duhen lojtare per rotacion. Se kush do te vije do e vendosim te gjithe bashke: nuk do te jem une me siguri qe do te them do te blejme kete lojtare. Vendimet do te meren kolektivisht, sic ka ndodhur gjithmone. Mancini do te flase me drejtuesit e pasi te biem dakort do te vendosim se cfare eshte e mire per skuadren, jo per presidentin e as per tranjerin. Por cfare eshte e mire vetem per Interin.”

SUNING “Do te ishte dicka e mire per Interin mbi te gjitha por edhe per Seria A futja e nje partneri te ketij niveli ne klub. Do te shohim se cdo te ndodhe, por premisat jane.”

MANCINI QENDRON ME 100% – “Po dhe dua te shtoj se fjalet e tij me kane pelqyer. Me te kemi nisur nje projekt qe duhet cuar ne fund. Parate nuk hyne fare ne kete mes: ka edhe nje vit tjeter kontrate dhe deshirojme qe te qendroje. Ajo qe ka bere per Interin deri me tani eshte e dukshme: ne krahasim me nje vit me pare kemi 12 pike me shume dhe jemi me lart ne klasifikim. Objektivi yne eshte qe te bejme 70 pike dhe me mancinin ne pankine mund ta arrijme sepse ai eshte ‘top playeri’ i Interit. A ,mund te rinovoje gjate sezonit? Sigurisht. Nese Mancini do te beje mire dhe lojtaret gjithashtu, do te rinovojme kontraten e tij por edhe te lojtareve. Nese nuk do te ndodhe, do te jemi te detyruar te marim vendime te rendesishme per te miren e klubit.”

BANEGA DHE ERKIN“Nuk flas per blerje te mundshme. Per keto gjera do te flasim ne qershor e me pas.”

BROZIVIC TEK ROMA“Nuk kam degjuar per oferta ne drejtim te Interit per Brozovic e sidomos nga Roma. Ai eshte nje lojtar i skaudres tone. Nese ne te ardhmen do te shesim ndonje lojtar ne Serie A, do te shikojme ne radhe te pare per te mos perforcuar rivale direkte e duhet te llogarisim rrezikun.”

TOURE“Nese Yaya Toure do te jete ne shitje, do te jete dicka pozitive per Interin e duhet te kuptojme nese mund te jete nje operacion i mundshem nga ana ekonomike. Duhet te marim parasysh Fair Play Financiar. Nuk duam te blejme lojtare thejsht per ’emer’, duam elemente qe jane ne gjendje te na ndihmojne vertete.

CANDREVA“Nuk besoj se kemi ne program ndonje tratative me Lazion. Doni te dini perse? Sepse ne sulm kemi Icardi, Perisic, Eder, Palacio, Biabiany dhe Jovetic: nese do te marim edhe Candrevan kush do te luaje me pas? Nuk kam folur aspak me Lotiton. Nese ne te ardhmen do te duam Candrevan, duhet te shesim dike ne sulm por duhet te llogarisim edhe kostot.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.