Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

3,257 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Udhetim me autobus per 29 ore. Nga Tirana duke enderruar nje selfie me Shaqirin…

Udhetim me autobus per 29 ore. Nga Tirana duke enderruar nje selfie me Shaqirin…
Bujar Berishaj

Pavaresisht klasifikimit dhe derbyt qe nuk eshte sic ka qene me pare: nje odise e 29 oreve ne autobus per 56 tifoz te Inter Club Albania qe jane nisur nga Tirana. Te shperblyer, njehere ne Appiano, nga Shaqiri: i rrethuar nga afeksioni, autografet dhe fotogrfite me lojtarin me origjine kosovare.

Nese shikohet klasifikimi, ky nuk eshte nje derby qe autorizon befasi fantastike. Ndoshta nje befasi te mrekulluehme tashme e kane bere tifozet e Inter Club Albania. Ata nuk donin qe ta humbnin derbyn e Milanos edhe me koston e cdo lloj sakrifice. Edhe pse cmimi qe duhej paguar ishte nje udhetim plot 29 ore, me 56 persona ne nje autobus (qe nuk eshte nder me te miret). Pak rehati, shume sakrifice, nje pasion i pakufishem. Dhe atehere, edhe pse klasifikimi i ekipeve milaneze ne kampionat nuk eshte i mire, kjo histori tregon qe derby mbetet akoma i njejti ne bote.

NE KERKIM TE PESHKAQENIT – Ne epoken e shpejtesise se larte dhe flutrimeve low cost, provoni vetem te imagjinoni cfare do te thoshte 29 ore ne autobus. Duke u ngjitur neper Ballkan, duke kaluar neper kufinje dhe duke arritur ne Milano, me dy qellime ne kalendar, ne mengjes vizita ne Meazza dhe ne pasdite ne qendren sportive ne Appiano Gentile, ne prag te derbyt.Nese lodhja e udhetimit nuk e ka djegurentuziazmin e nisjes, do te thot te dalesh nga autobusi me nje karikim te pabesueshem adrenaline. Ka shkuar pikerisht keshtu: nje here aterimi ne planetin interist, ne Appiano ka filluar kerkimi i Peshkaqenit…

I PAHARRUESHEM – Prania e zviceranit me origjine shqiptaro-kosovare, Xherdan Shaqiri ne organiken zikalter ka qene shtytese. Keshtu, ne Appiano, 56 tifozet shqiptar kane kerkuar dhe fituan disa minuta me Shaqirin.  Para stervitjes se pasdites, trekuartisti ka qene i rrethuar nga dashuria e tifozeve shqiptar, ne kerkim te autografeve dhe te kujtimeve pas udhetimit te gjate. Ai ka buzeqeshur, ka firmosur autografe dhe fotografite e bera kane qene te panumerta. Sido qete shkoj Inter-Milan neser, per 56 tifozet nga Tirana ky tashme eshte nje sukses. Nje derby i paharrueshem.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.
Tags