Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

891 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

UEFA nuk i ndahet Interit: ajo do te ndikoje tek merkato e veres se Interit sepse rregullorja kerkon nje numer te vecante lojtaresh te dale nga akademia!

UEFA nuk i ndahet Interit: ajo do te ndikoje tek merkato e veres se Interit sepse rregullorja kerkon nje numer te vecante lojtaresh te dale nga akademia!
Inter Club Staff

“Settlement agreement qe per kater sezone me radhe ka kushtezuar merkaton zikalter dhe kompozimin e listave te lojtareve per kupat europiane me ne fund ne daten 01 korrik do te marre fund dhe do te jete nje kujtim i larget.”

Keshtu hapet artikulli i Corriere dello Sport e cila flet per nje rregull tjeter me pas qe Interit do i duhet ta respektoje gjithesesi ne merkaton e veres per te ndertuar skuadren e saj.

Edhe pse Fair Play Financiar i pare mbaron dhe hyn ne fuqi Fair Play Financiar 2.0, nje limit per skuadren zikalter mbetet ende ne fuqi.

“Nese Interi do te kualifikohet Champions League apo Europa League, ne liste do te mund te regjistrohen 25 lojtare dhe 4 nga ata duhet te jene “te formuar nga sektori i te rinjve te Interit ose te pakten te kene luajtur per moshat zikalter qe prej moshes 15 deri 21 vjec.”

“Keshtu Interi rrezikon qe te mos kete lojtare te perdorshem per listen A dhe rrezikon qe te kete perseri vetem 21 lojtare ne dispozicion nga skuadra pare edhe sezonin e ardhshem.”

ZGJEDHJET JANE TE PAKTA – Interi tani per tani eshte e orientuar tek nje merkato e cila ka te beje edhe me lojtare qe kane dale nga akademia e saj e qe mund te rikthehen ne baze.

Emri i pare ne kete liste eshte Dimarco, mbrojtesi i krahut qe eshte ne huazim tek Parma e qe mund te rikthehet nese Dalbert do te shitet.

Ne kete liste eshte edhe Pinamonti por ideja e klubit ne kete rast eshte qe ta lere edhe nje vit ne hiazim qe ai te luaje me vazhdimesi per te qene me gati per nje te ardhme te mundshme tek Interi.

Nderkohe do te rikthehet nga Genoa portieri Radu edhe pse e ardhmja e tij mund te jete larg Interit perseri ne huazim.

Bessa, nje tjeter lojtar qe eshte rritur tek Interi ka qarkulluar si emer por duket se nuk i intereson zikalterve. Nje emer qe i intereson vertete Ausilios dhe drejtuesve te tjere eshte Christian Biraghi, por Fiorentina e vlereson ate me 20 milione euro.

BALOTELLINdermjet lojtareve qe kane dale nga akademia e Interit dhe qe luajne ne nivele te larta neper Europe eshte pikerisht Mario Balotelli.

“Sa keq qe nje rikthim i tij tek Interit sot per sot eshte i pamundur. Ai ka ardhur tek Interi kur ishte vetem 16 vjec ne veren e 2006 dhe qendroi tek zikalterit deri ne 2010 kur u largua nga Interi ne drejtim te Manchester City pasi fitoi Tripleten me zikalterit.”

“Ne ate kohe Supermario pati nje ndarje shume te keqe me tifozet per shkak te disa sjelljeve te tij brenda dhe jashte fushe. Ky raport edhe sot nuk eshte permiresuar.”

“Balotelli ne muajin janar kaloi tek Olympique Marseille dhe ka firmosur deri ne daten 30 qershor te ketij sezoni.”

“Interi ne vere duhet qe vleresoje te ardhmen e Icardit dhe ne listen e Marottes dhe Ausilios eshte edhe Zapata (qe do te kushtoje shume ne vere) dhe Dzeko (33 vjec, rroge 6 milione). Balotelli mund te jete nje situate ideale por sot per sot shihet si dicka e pamundur, kjo edhe per shkak te kaluares se tij tek Milani nder te tjera.”

Keshtu e mbyll shkrimin e saj Corriere dello Sport qe ne nje fare menyre thekson se Interi edhe pse eshte jashte Settlement Agreeement, duhet te bleje lojtare te akademise per te pasur 25 lojtare ne kontigjentin e saj per skuadren qe do te regjistroje ne Europe.

Do ja dalin zikalterit? Per kete gje po mendon Ausilio dhe Marotta, por te mos harrojme qe ne akademine e Interit ka lojtare shume te talentuar dhe ata luajne kartat e tyre per te qene pjese sezonin e ardhshem tek Interi.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.