Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

733 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Van der Meyde kujton: “Moratti ishte unik. Ja cfare na dhuronte ai pas cdo fitorje tek Interi…”

Van der Meyde kujton: “Moratti ishte unik. Ja cfare na dhuronte ai pas cdo fitorje tek Interi…”
Ardis
  • On 02/10/2018, 17:29

Kohe me pare ka dale ne tregun e librave edhe autobiografia e Andy Van der Meyde.

Ne sot do te mundohemi ta kujtojme ate sepse aty ish-mesfushori Interit flet me shume pasterti per karrieren e tij te “shkaterruar”, ku shpresonte qe te merrte rruge tjeter, e mbushur me femra, striptiste, me shume alkol, pluhur te bardhe, pilula dhe gara me makina me shpejtesi marramendese me Ibrahimovic dhe Mido.

“Babai im ishte i alkolizuar dhe nje lojtar i pandreqshem – shkruan Gazzetta dello Sport -. Me te kam shkeputur cdo lloj marredhenie, saqe edhe kur hyra tek te rinjte e Ajaks-it kerkova qe te luaj me mbiemrin e mamase sime, por me thane qe nuk mund te behet.”

“Ajaks-i eshte i vetmi ekip qe jam kenaqur. Me Ibrahimovic dhe Mido-n ishim shoke te ngushte: dhe sfidonim njeri tjetrin me gara makinash mbremjeve vone ne rrugen A10 afer Amsterdamit. Zlatan kishte nje Mercedes SL AMG, Mido i alternonte makinat e tij, here Ferrari dhe here BMW Z8. Ndersa Tomas Galasek me mesoi cigaret.”

Image result for van der meyde inter

Me pas Interi: “Nje dite vjen oferta e Interit: 8 milione. Pranoj oferten, pavaresisht se trajneri, Ronald Koeman, nuk me konsideronte akoma te gatshem per luajtur jashte Hollandes.”

“Mbas nje jave ne Milano, i telefonoj David Endt (menaxheri i ekipit te Ajaks-it) duke ju pergjeruar qe te me riktheje ne shtepi. Parate mund ti mbajne, i them. Me konsumonte nostalgjia”.

“Te kaloje nga Ajaks-i tek Interi, ishte si te kaloje nga nje biznes lokal ne nje biznes multinacional. Gjithcka shume profesioniste, nje levizje parash shume e madhe, presidenti qe mbas cdo fitoreje jepte shperblim 50 mije € per koke.”

Image result for van der meyde inter

“Goli ne Highbury kunder Arsenal-it ishte momenti me i mire si zikalter. Kisha nje kopsht zoologjik ne shtepi: kuaj, qen, zebra, papagaj, breshka. Dyana, gruaja ime e pare, ishte shume e semure mbas kafsheve.”

“Per shkak te saj refuzova oferten nga Monaco: ne Montekarlo ka vetem apartamente, ku do i vendosim te gjithe keto kafshe? Nje nate, zbres poshte ne garazh, ishte erresire por dallova nje hije te madhe dhe zera te cuditshme. Kisha blere nje deve”.

Me pas Premier League më 2005. “Tek Everton me propozuan nje rroge javore 37 mije €, me shume se dyfishi i asaj qe merrja tek Interi. Gjithsesi pranova oferten dhe ika tek Everton”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.