Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,084 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Wewengkang: “Thohir, i mahnitur nga Moratti. I kujton…”

Wewengkang: “Thohir, i mahnitur nga Moratti. I kujton…”
Xhorxh Gellci

Vazhdon reportazhi i Gazzetta dello Sport, me mision ne Xhakarta, per te kuptuar dhe studiuar nga sa me afer ate qe mund te behet aksioneri me i ri i Interit: Erick Thohir. Kemi arritur tek dita e katert, dhe kete here i takon redaksise te ‘Republika’ qe eshte gazeta e trete indoneziane: format si New York Times, me ngjyra, 150 mije kopje ne dite, e lexuar nga komuniteti islamik. Versioni online i kalon 1 milion vizita dhe ben pjese ne grupin Mahaka, i cili i perket Erick Thohir.

Administratori, Daniel Wewengkang, shok prej femijerise i Thohir, flet per shefin e tij: “Kemi bere bashke shkollen fillore dhe prej atere nuk i kemi humbur kontaktet. Ne 2000, ai dhe sipermarres te tjere kane blere ‘Republika’. Grupi ka edhe ‘Gen-Fm, radioja e pare kombetare, ‘Jak-Fm’, ‘Alifty’, revisten ‘Janna’ dhe shume te tjera. Eshte gjithmone perpara dhe ndonjehere ka ide qe nuk i kuptojme menjehere. Me vone themi mes nesh: ‘Kishte te drejte’. Eshte i apasionuar pak mjeteve te komunikimit, ne 2011 ka shkruar nje liber mbi gazetarine indoneziane. Shpesh here shkruan edhe ndonje editorial per Republika, por i fundit eshte i 2003. Zakonisht, artikujt tane mbi Erick kane te bejne me sportin, Dc, Philadelphia, Indonezia Warrior… Ka raste qe ndonje nuk i pelqen, por i pranon kritikat. Gjithsesi, asgje mbi Interin: te pakten deri sa marreveshja te jete e mbyllur. Dhe kur lexoj tek gazetat e tjera lajme mbi tratativen, e telefonoj dhe e pyes: ‘Mund te shkruajme edhe ne?’ Por thote gjithmone jo. Shpresoj qe do te jemi te paret qe do e kemi lajmin ne rast se mbyllet marreveshja.

Kur eshte kthyer nga Italia, me ka treguar foton e Morattit qe e kishte takuar ne Milano. Me ka thene: ‘Nje person shume i madh, me kujton babain. Me ka lene shume pershtypje.’ Ishte i kenaqur. Ndersa kur vjen ne redaksi, pyet per te gjithe vartesit. Nese dikush ka probleme familjare ose duhet te paguaje kurime mjekesore, mendon vete Thohir. Punoj per te, sepse nuk te braktis kure. Mister Thohir organizon bursa studimi per femijet me te varfer te Xhakarta, per ti mbajtur larg droges dhe miqesive te keqija.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.
Tags