Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | January 24, 2021

Scroll to top

Top

1,234 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Xholi Belfodil, mund te luaje ne tre pozicione. Paga dhe bonuset…

Xholi Belfodil, mund te luaje ne tre pozicione. Paga dhe bonuset…
Xhorxh Gellci

I gjate, i forte, i talentuar, fizikisht nje shkemb, i shpejte ne luften nje kunder nje: qendron kudo qe ta vendosesh. Dhe mbi te gjitha, shume i ri.” Keshtu fillon pershkrimi i Gazzetta dello Sport, persa i perket sulmuesit te ri interist Belfodil. Mazzarri sapo ka marre nje xhol te afte te mbuloje tre rolet ne sulm: sulmues i pare, sulmues i dyte, dhe sulmues krahu. Belfodil ka vetem 21 vjet dhe me Icardin do te formonte nje nga dyshet me te reja te te gjithe Serise A.

Sipas Gazzetta dello Sport, me specifikisht, Belfodil mund te luaje ne keto pozicione:

  • te beje sulmuesin e dyte pas Icardi ose Milito
  • mund te jete sulmues i pare i ndjekur nga Palacio
  • mund te luaje ne krahun e majte ose te djathte ne nje sulm me tre sulmues.

Per keto arsye, mendohet se blerja e tij do te jete shume e vlefshme per Mazzarrin, loja e te cilit parashikon sulmues shume te levizsshem dhe kurre statike, prandaj Belfodil eshte profili perfekt.

Persa i perket pages, do te fitoje nje milion euro ne vit per pese vjet. Gjithcka do te kushtezohet nga bonuset sipas golave (dy hapa, arritja e 8 golave dhe arritja e 15 golave), kualifikim ne Champions League dhe prezenca ne fushe.

Tjeter kuriozitet: Belfodil ishte i huazuar tek Bologna per 30 mije euro me te drejte blerjeje prej 2,5 milion, te cilen nuk e realizoi. Ishte Parma ajo qe e bleu per te njejten shifer dhe dje e shiti gjysmen e kartonit per 7,5 milion.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.