Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

1,093 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

ZYRTARE NGA UEFA – Ja sa do te fitoje Interi vetem me pjesemarrjen ne Champions League

ZYRTARE NGA UEFA – Ja sa do te fitoje Interi vetem me pjesemarrjen ne Champions League
Inter Club Staff

Vetem pak me pare, UEFA ka bere me dije dhe ka zyrtarizuar mekanizmat e pagesave per klubet qe do te marrin pjese ne Champions League.

Keshtu, eshte zyrtarizuar menyra e distribuimit te se ardhurave si dhe te ‘market pool’ per sa i perket edicionit te Champions League 2018-2019  qe do  te shikoje protagoniste plot kater skuadra italiane: Juventusi (fituese e kampionatit), Napoli (e dyta), Roma (e treta) dhe Interi (e katerta).

Sipas portalit te specializuar te futbollit dhe ekonomise, Calcioefinanza.it, Interi aktualisht eshte ne vendin e 15 ne klasifikimin hipotetik per te ardhurat qe do te perfitohen: do te kalonte ne vendin e 17 nese Ajax dhe Benfica do te kualifikoheshin.

Interi ne kete moment, do te fitoje 19,9 milione euro te ardhura vetem me kualifikimin, por nese Ajax dhe Benfica kualifikohen, atehere zikalterit do te fitonin vetem 17,7 per shkak te dy pozicioneve me poshte ne renditje.

Nderkohe Napoli dhe Roma jane ne vendin e 19 dhe 20 (15,5 per njeren dhe 14,4 per tjetren te ardhura), por mund te rreshqasin ne vendin e 22 dhe 23 (12,2  dhe 11,1 milione ne kete rast) nese do te kualifikohej Benfica dhe Ajax si dhe njera prej Bazelit ose Dinamo Kiev.

Ky eshte klasifikimi dhe milionat qe do te fitohen nga skuadrat Italiane vetem me kualifikimin ne Champions sipas CF: 

Pra kualifikimi ne Champions Leaguen per sezonin e ardhshem vlen sot 45,2 milione euro per Juventusin

Image result for buffon champions final

35,2 milione euro per Interin

30,8 milione euro per Napolin

29,7 milione eur per Romen.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.