Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

1,309 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Gazzetta – Ja te gjitha kombinimet e mundshme qe Interi te kualifikohet ne fazen tjeter

Gazzetta – Ja te gjitha kombinimet e mundshme qe Interi te kualifikohet ne fazen tjeter
Inter Club Staff

Pasi perfundoi ne barazim ndeshja ndaj Barcelones, Interi po mendon qe tani per ndeshjen e radhes europiane.

Radhen e ka transferta e Wembley, kunder Tottenham e cila mund te jete decizive per rrugen ne Europe te skuadres se Spallettit.

Aktuaisht, situata ne Grupin B e shikon skuadren e Valverte te kualifikuar per fazen tjeter me 10 piket e saj te fituara ne 4 ndeshjet e para. Me pas vjen Interi me 7, Tottenham me 4 dhe e mbyll PSV me vetem nje pike.

Por si jane kombinimet e mundshme qe shikojne Interin ne fazen tjeter?

Per kete Gazzetta dello Sport ka dhene shpjegimin sot ne numrin e perditshem te saj:

“Natyrisht qe nese Interi fiton ne shtepin e Tottenham kalon ne fazen tjeter por zikalterve i mjafton edhe nje barazim ne kete ndeshje sepse me ndeshje direkte zikalterit kane avantazhin e ndeshjes se pare 2-1.”

“Ndryshe, nese Interi humbet, atehere do te hynte ne loje ndeshja ndaj PSV ku Interi duhet te fitoje me patjeter dhe Tottenham te mos fitoje ndaj Barcelones ne shtepine e ktyre te fundit.”

“Nese skuadrat do te mberrijne me pike te barabarta ne fund, do te vendoset klasifikimi sipas rregullave me poshte:

1) Piket e fituara me se shumti ne takimet direkte.

2) Diferenca e golave ne takimet direkte.

3) Numri me i larte i golave i shenuar nga skuadrat ne takimet direkte.

4) Diferenca e golave totale ne grup.

5) Numri me i larte i golave te shenuar.

6) Kalon skuadra me koeficentin me te larte Europian (qe eshte Tottenham)

Pra, per ta bere me te thjeshte:

Interi kalon grupin nese:

Fiton ose barazon me Tottenham.

Kualifikimi i Interit shtyhet per ndeshjen e fundit nese:

Interi humbet me Tottenham dhe gjithcka do te vendoset tek ndeshja e fundit Inter-PSV dhe Barcelona-Tottenham.

Ne rast se dy skuadrat mberrijne ne fund me pike te barabarta:

Kualifikohet Interi nese ka humbur ne Londer me rezultatin 3-2 ose 4-3.

Nese humbet 2-1 ne Londer, vendos diferenca e golave.

Nese cdo gje eshte e barabarte deri tek pika e peste, atehere nuk do te kene me rendesi ndeshjet por vetem koeficenti i UEFA-s e ketu do te fitonte Tottenham per shkak se eshte me larte ne kete klasifikim.

Por veshtire se gjerat do te shkojne deri aty sepse eshte shume e veshtire dhe probabilitet teper i vogel.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.