Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

488 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Nga kalendari e deri tek sulmi: ja pese pikat ku ndahet Interi dhe Milani ne kete moment!

Nga kalendari e deri tek sulmi: ja pese pikat ku ndahet Interi dhe Milani ne kete moment!
Inter Club Staff

Derbi po afrohet dhe atmosfera po nxehet. Milan po vazhdonte rrugen e saj me endrren e madhe qe quhej “parakalim”, por ishte nje enderr qe u ndal nga makthi qe quhet Spezia.

Edhe me nje ndeshje me shume, Milani deshtoi te fitonte ndaj Spezias dhe barazimi i Interit ne Bergamo u be nje pike e fituar direkt.

Sot La Gazzetta dello Sport, flet ne faqet e saj per duelin e fillimit te shkurtit duke analizuar pese pika kryesore.

Le ti shohim me kujdes keto pika, te cilat jane publikuar diten e sotme ne te perditshmen italiane ku gjithcka fillon nga kalendari.

KALENDARI – Nisja per Interin ne kete rifillim te Serie A ka qene shume e veshtire: Lazio, Juventus ne Superkupe, Atalanta, Venezia, Milan dhe Napoli.

Por kujdes, sepse problemet per luften Scudetto fshihen aty ku nuk priten, pikerisht si i ndodhi edhe Milanit ndaj Spezias.

Sipas Gazzettas, kalendari duket se favorizon Interin, por fakti se Inter do te kete me shume ndeshje se Milani, e ben gjithcka edhe me te veshtire per zikalterit. Nuk duhet harruar Liverpool qe eshte ne mes.

GJENDJA FIZIKE – Kampionet e Italise gjenden mire dhe nuk duan te pyesin per asnje veshtiresi qe del perpara.

Si te gjithe skuadrat, pas pushimeve, nuk eshte kurre e lehte. Brilantesia nuk eshte e njejta, por fakti i te mos pasurit demtime, eshte nej faktor per tu mbajtur ne konsiderate jo pak.

MBROJTJA – Muri zikalter mban mire, ashtu si e tregojne 7 clean-sheet te arritura ne 8 ndeshjet e fundit dhe qe u ndalen vetem nga goli i Immobiles.

Pese radhazi nderkohe ne transferte kane qene clean-sheet. Nderkohe, ne te kundert, Milani fut uje nga cdo ane per shkak edhe te mungesave te shumta. Alternativat nuk vlejne aspak sa titullaret.

MESFUSHORET – La Gazzetta flet me pas per mesfushen. Brozovic dhe Tonali jane dy liderat teknik respektiv dhe repartet duket se po funksionojne.

Problemi eshte te alternativat, ku tek Interi sipas tyre eshte vetem Vidal qe jep garanci ndersa me pak Gagliardini, Vecino dhe Sensi.

SULMI – Inter ka sulmin me te mire, por Gazzetta nenvizon renien e Dzekos: vetem nje gol ne 11 ndeshjet e Serie A.

Por skuadra e Inzaghit shenon rregullisht dhe shenon me shume lojtare. Edhe Milan ka nje sulm te artikuluar, por qe me hope, si me Spezian. Humbet shume perpara porte.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.