Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

625 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Perez ben zbulimin e papritur: “Ne Itali nga Superliga eshte terhequr vetem nje skuader: ajo eshte…”

Perez ben zbulimin e papritur: “Ne Itali nga Superliga eshte terhequr vetem nje skuader: ajo eshte…”
Inter Club Staff

Pas intervistes qe ishte per diten e djeshme dhe me pas u anullua, presidenti i Real Madrid, nje nga pioneret e Super League, Florentino Perez, eshte prezantuar ne El Larguero te Cadena SER.

Ai ka folur per projektin edhe njehere tjeter, qe ishte ne hap drejt realizimit, por gjithcka deshtoi ne vetem 48 ore.

“Jam pak i trishtuar dhe pak i zhgenjyer sepse po punonim per kete projekt prej tre vitesh. Duhet thene se duhet te bejme me shume per te luftuar veshtiresite ekonomike ne futbollin spanjoll.”

“Kampionati eshte i paprekshem. Eshte pjese e historise. Eshte formati i Champions League ai qe eshte problemi.”

“Eshte i vjeter dhe nuk eshte me interesant. Behet interesant nga cerekfinalja e siper. Jemi te gjithe te lumtur te kemi nje kampionat ku perballemi me skuadra te medha vetem.”

“Por kur je ne nje situate te tille… Sezonin e shkuar 12 skuadrat e European Super League kane humbur bashke 600 milione euro.”

“Ky format nuk funksonon me dhe ne kemi ne mendje nje format ku mund te bejme skuadrat e medha ne Europe te luajne me shume me njera-tjetren.”

“Kemi bere disa llogari dhe kemi vene re se mund te bejme me shume para. Kjo sepse klubet e medha nuk duhet te humbasin solidaritet.”

“Te gjithe keto skuadra kane 2 miliarde tifoze nga 4 miliarde persona ne bote qe shohin futboll.”

Po cfare ka ndodhur?

“Une kurre nuk kisha pare nje agresivitet te tille, ishte dicka e orkestruar mire. Na ka surprizuar te gjitheve.”

“Kur kemi dhene lajmin i kemi kerkuar nje takim Presidentit te UEFA-s dhe FIFA-s. Nuk na jane pergjigjur.”

“Ne 20 vite ne futboll nuk kam pare kurre nje agresivitet te tille. Kercenime, ofendime, si te kishim vrare futbollin.”

Mbeshtetja e UEFAS.

“Pse ji? Ne po punojme per te shpetuar futbollin. Duket sikur nuk ka ndodhur asgje por ne fakt ka ndodhur gjithcka.”

“Ka ardhur pandemia dhe na ka goditur rende. Kete vit ne vend te 900 milione eurove do te fitohen vetem 600.”

Cfare ka ndodhur perpara terheqjes?

“Eshte e veshtire per tu shpjeguar, por ishte dikush ne grupin anglez qe nuk kishte shume interes, dicka qe ka influencuar edhe te tjeret.”

“Nje klub nuk ka qene kurre i bindur plotesisht. Por eshte firmosur nje kontrate nga palet qe eshte detyruese.”

“Gjithesesi, kryeministri Boris Johnson po irritohej me ta dhe ata kane thene se nuk duan ta vazhdojne me kete histori.”

“Kane filluar te benin edhe nje fushate manipuluese per opinonin publik duke thene se ne nuk do luanim me neper kampionate.”

“Thonin se ne po vrisnim futbollin. Ka persona qe kane privilegje ne kete bote te futbollit dhe nuk duan ti humbasin edhe sikur kjo gje do te thote marrjen fund te klubeve.”

Projekt i pasur.

“Kjo eshte nje piramide. Nese ka para lart, mund ta them kete gje sepse Real Madrid nuk me takon mua por aksionereve…”

“Por nese ka para lart, ato do te perfundojne me poshte. Nese Federer nuk luan ne maje ndaj Nadal… Boh, Nadalin shkojne per ta pare shume pak veta nese luan me vendin e 80…”

Klubet u terhoqen te gjitha?

“Jo, klubet jane ne pritje. Ju them se ne Itali vetem nje skuader eshte terhequr. Juve dhe Milani akoma nuk e kane braktisur projektin.”

“Ne jemi te bashkuar. Edhe Barcelona po reflekton. Dikush ka thene se duhet te jene ne 20 gjithmone kater te parat ne Angli, Spanje e Itali.”

“Por gjeja e rendesishme eshte qe ndeshjet te kene vemedjen e te gjitheve. Mbi te gjitha vemendjen e te rinjve.”

“Kjo sepse 40% e te rinjve ndermjet moshes 16 dhe 24 vjec nuk shohin me futboll. Nese propozon ndeshje te bukura atehere te rinjte vine ti shohin, nuk luajne me Playstation.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.