Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | February 25, 2020

Scroll to top

Top

3,251 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Pioli: “Eshte nje ndeshje qe vlen me shume sesa 3 pike. Te marten morem nje leksion, tani e dim qe duhet te permiresohemi”.

Pioli: “Eshte nje ndeshje qe vlen me shume sesa 3 pike. Te marten morem nje leksion, tani e dim qe duhet te permiresohemi”.
Juxhin Nebiaj

Eshte dita e konferences per shtyp ne Appiano Gentile. Stefano Pioli prezenton super ndeshjen e te dieles ndaj Juventus, keto jane fjalet e teknikut zikalter:

Vjen ndeshja me e rendesishme, si do te luaj Inter?

“Ka rendesine e tre pikeve si tjerat por e dime qe mund te vlej edhe me shume duke pare se sa shume ndjhehet dhe cfare perfaqeson. Jo rastesisht quhet Derby i Italise por jemi pergaditur mire”.

Vizita e Bauzas ka motivuar Icardin?

“Nuk e di cfare kane folur por sigurisht do t’i kete pelqyer ashtu si neve, nje vizite e rendesishme por tani mendojme per pergaditjen. Kam pare nje skuader te vendosur, akoma me shume pas te martes dhe e vetdijshme per rendesine e ndeshjes”.

Duhet te mbani shperthimin fillestar te Juves?

“Jo vetem ate, ka disa numra te rendesishem ne 20 minutat e para, do jete e rendesishme te nisim mire, duhet te jemi efikas qe minutat e para. Eshte skuadra qe shenon me shume ne fillimet e ndeshjeve, ndersa ne shenojm ne fund por do kerkojme nje rezultat pozitiv”.

Eshte mire edhe barazimi?
“Do japim maksimumin dhe do kerkojme fitoren”.

Duhet nje plan i vecant per Dybala?
“Juve eshte e rrezikshme, duhet te jemi te qete dhe te luajm ndeshjen tone. Ekuilibrat jane shume te rendesishem pasi kundershtari eshte ne nje moment shume te mire. Duhet te luajm si nje skuader. E dim qe kur luajm me intesitet, ritem e shpejtesi jemi shume te fort. Kemi mar nje leksion te mire te marten dhe tani e dim akoma me mire se ku duhet te permiresohemi”.

Si e jeton nje tifoz si ju ndeshjen ne Torinon bardhezi?
“Isha teper i ri, tani eshte nje tjeter situate, nje tjeter rol, dua te jap me te miren per skuadren time”.

Keni qen afer Juves?
“Si trajner jo”.

Do preferonit qe Juve mos te kishte kete ndryshim taktik ne 3 ndeshjet e fundit? Ishte me e lehte te perballeshe me pare?
“Jo, Juve eshte e fort, e tregojne rezultatet, mentaliteti, lojtaret, trajneri, eshte skuadra me e fort ne Itali por ne jemi ne 3 skuadrat qe mund ta vendosim ne veshtiresi”.

Ndeshja e pare mund te jete nje mesim?
“Cdo ndeshje behet pjes e historise, kan luajtur me intesitet dhe te dielen do provojme ta perserisim dicka te tille”.

Kur erdhet Juve ishte -13, do jen 12 nese Juve fiton, eshte shkurtuar distanca?
“Te dielen do shikojme distancat qe jane. Kemi nje rruge te gjate, por kjo do jete nje ndeshje e bukur”.

Sa peshon nje fitore ose nje humbje?
“Mendojm vetem te pergatisim sa me mire ndeshjen. Jemi ne nje pozicion te till ku cdo fitore  na jep me shume besim e force”.

4 muaj me pare e kishit menduar se do ishit ne kete pankine?
“Jam i perqendruar duke jetuar te tashmen, kur isha ne shtepi kerkoja te beja ate qe me pelqente, ndiqja trajneret e tjere dhe ne fund erdhi momenti im. Kam mare situaten ne dore pasi u ndjeva menjeher se isha ne vendin e duhur, me nje grup te madh, klub te madh dhe me tifoz te medhenj. Sigurisht qe eshte rasti im me i madh”.

Si ka mundesi qe nuk e keni mundur asnjehere Juventusin?
“Nuk kam stervitur asnjehere Interin…”.

Si do e mbuloni nje moster si Higuain?
“Eshte nje skuader e fort, duhet te jemi te sakt ne lojen ne ajer”.

Higuain o Icardi?
“Icardi”.

FcIN – E marta ishte nje leksion i vlefshem?
“Ajo ndeshje na beri te kuptojme sesi duhet te veprojme kur jemi ne disavantazh. Ben te kuptohej se mund te ishim te gjall, ajo zemer na duhet edhe te dielen”.

Krahet jane nje zone ku duhet patur shume kujdes?
“Duhet te perqendrohemi edhe ne qender, pasi eshte shume e rendesishme. Kemi numra te mire nga krahet. Golat behen me shume nga qendra”.

Juve-Inter mund te jete nje ndeshje scudetto?
“Ne te ardhmen shpresoje, por tani jemi disi prapa. Do japim gjitcka per te mar maksimumin”.

Per Kondogbia mungon nje ndeshje Top, mund te jete kjo?
“Eshte rasti i te gjitheve per te treguar se jemi nje skuader e nje niveli te larte, edhe ata qe do futen ne loje nga pankina duhet te kerkojne te japin maksimumin pasi do perballemi me nje skuader shume te fort”.

Cila eshte gjeja me e rendesishme ne skuadren tuaj?
“Skuadra ka vlera, e kam ndihmuar te mendoj pozitivisht, ju kam dhen besim pasi kemi nje kualitet te madh”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.