Inter Club Albania | October 5, 2022

594 views

NOTAT e Fiorentina-Inter: “Ja kush ishte lojtari me i mire i ndeshjes. Nje note e pabesueshme shkon edhe per…”

Inter ka fituar nje ndeshje shume te veshtire ndaj Fiorentines ne Franchi me rezultatin 1-3 pasi ishte ne disavantazhin e nje goli pas pjeses se pare.

Nderkohe, keto kane qene notat e lojtareve te Interit ndaj Fiorentines ku bien ne sy notat e larta te lojtareve.

HANDANOVIC 6,5 – Ne Firenze ndodh shpesh qe Interi te luaje ndeshje shume impenjative dhe Handanovic vihet ne prove menjehere.

Ne minuten e 12 ai ben disa pritje radhazi. Del ne pah si nje lojtar i rendesishem, nje lojtar qe Interit i ka munguar. Nderkohe ne pjesen e dyte eshte totalisht spektator.

SKRINIAR 6,5 – Nico Gonzalez eshte nje sulmues shume i veshtire. Shpesh here tenton driblimet dhe Skriniar rrezikon edhe te verdhin.

Por per fatin e tij te keq, arbitri shikon keq kur Skriniar i nderhyn ne menyre te rregullt dhe ai merr nje karton te verdhe te padrejte.

Gjithesesi sllovaku nuk dorezohet aspak dhe ai moment e motivon edhe me shume duke dhene maksimumin deri ne fund.

DE VRIJ 6 – Ne menyre te rralle ai shihet ne veshtiresi. Vlahovic e ve disa here ne pozicione jo te favorshme, por hollandezi di se si te dale nga situata. Ishte edhe merita e tij qe serbi nuk beri dot ndonje gje me shume dje.

BASTONI 6 – Nis nje kundersulm te Fiorentines pas nje gabimi ne fillim por nga tre mbrojtesat duket sikur ai eshte me i kthjellti per sa i perket ndertimit te lojes.

Shume i kujdsshem per diagonalet dhe per mbylljen e topave te larte. Nje tjeter ndeshje ok per te me Interin.

DARMIAN 6,5 – Nuk arrin qe te vihet ne dukje duke qene se nga ana e tij skuadra sulmon pak dhe atij i duhet te merret me sulmet e Gonzalez dhe Biraghi.

Me pak fjale, nje detyre shume e veshtire por ai gjen forcen per te dale siper dhe shenon edhe golin me te rendesishem te ndeshjes.

NGA MINUTA E 66 DENZEL DUMFRIES ME NOTEN 6,5 – Qe ne topat e pare te luajtur ai duket se fut ne pankin Violat.

Hapsirat qe Fiorentina i le jane oksigjen per te qe ka edhe sjelljen e duhur por edhe fryme per te marre perpara te gjithe skuadren kundershtare si nje tren.

BARELLA 6,5 – Atij i takon qe te vuaje pak dinamizmin e mefushes kundershtare dhe sidomos presionin e Duncan qe nuk e le rehat ne asnje meter te fushes.

Por ai tregohet shume i zoti kur dhuron ate assist te mrekullueshem per Darmian qe sjell edhe golin e barazimit.

Assisti i katert per te, aspak keq. Del shume i lodhur nga fusha por ai eshte nje njeri qe Interi nuk mund te heqe dot dore.

NGA MINUTA E 70 VECINO ME NOTEN 6 – Ai luan mire dhe dialogon mire edhe me Brozovic apo Dumfries. Me logjike, pa bere ndonje te madhe, ndihmon Interin,.

BROZOVIC 7 – Nje nisje e komplikuar per te me Fiorentinen qe ben shume presing te larte dhe me qendroret qe e kishin te veshtire ta gjenin.

Torreira ecen shpesh nga anet e tij duke bere presion te madh por kroati ja del te dale ne pah. Ne pjesen e dyte i mrekullon te gjithe. Vendos te beje seriozin dhe Interi rritet bashke me te.

CALHANOGLU 5,5 – Deri ne minuten e 25 kur impenjon Dragowskin pas nje goditje denimi mund te pyesni veten nese ka zbritur ne fushe ose jo.

Ai leviz bosh ne mesfushe dhe filtron shume pak topa. Kemben e ka gjithmone por duhet pak pune ne loje. Nderkohe ishte kemba e tij qe solli golin e Dzekos.

NGA MINUTA E 83 GAGLIARDINI ME NOTEN 6 – Perfiton nga freskia qe kishte per te dhene nje top per Perisic per golin e 1-3.

PERISIC 7 – Nder pak lojtaret e Interit qe luajti shume mire edhe ne pjesen e pare kur Interi ndertoi pak.

Ai ne te majten ben mire, dialogon mire me shoket por edhe mbron mire. Goli ishte thjesht qershia mbi torte dhe e meritoi totalisht.

MARTINEZ 6 – Nje prove e rendesishme, por kesaj radhe ai gabon shume perpara portes. Gabon nje rast te pabesueshem me porte bosh qe do te ishte edhe goli i 1-3.

NGA MINUTA E 83 DIMARCO – Pa vote.

DZEKO 6,5 – Fillon te ndjeje lodhjen per shkak te ndeshjeve te shumta por ai arrin te mposhte Milenkovic dhe shenon golin e fiotes se Interit.

Me te vertete shume i rendesishem diten e sotme, ku shenon nje gol te cmuar. Ishte njeriu i fitores per Interin.

NGA MINUTA E 70 ALEXIS SANCHEZ ME NOTEN 6 – Nje dhurate e Dragowski i dhuron topin e 3-1, por ai e humbet keq. I cmuar kur ka topin ne kembe.

TRANJERI INZAGHI 8 – Mbase e ka pasur fajin lodhja, ndoshta agresiviteti i violes, por Interi e nisi keq dhe e perfundoi ne menyre te mrekullueshme.

Nderkohe qe Handanovic ka rritje, skuadra gjithashtu duket me mire. Nuk eshte e qarte cfare i ka thene skuadres ne pushim por me siguri dicka motivuese ka qene. Shume mire.

FIORENTINA: Dragowski 5,5, Benassi 6 (dal 65′ Odriozola 5,5), Milenkovic 6, Nastasic 5,5, Biraghi 6, Bonaventura 5,5 (dall’84’ Kokorin sv), Duncan 6 (dall’84’ Callejon sv), Torreira 6 (dal 65′ Amrabat 5,5), Sottil 6,5 (dal 74′ Saponara 5,5), Vlahovic 6, Gonzaléz 5,5. All. Italiano 5,5