Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

1,231 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Curva Nord e mbyllur, Interi apelon. Por nese perseritet…

Curva Nord e mbyllur, Interi apelon. Por nese perseritet…
Xhorxh Gellci

Denimi dukej prane dhe ka ardhur me perpikmeri. Gjyqtari Tosel ka mbyllur Curva Nord per ndeshjen me Fiorentinen, ne te njejten menyre qe kishte vepruar me Lazion dhe Romen.

Shoqeria zikalter ka vendosur te shkoje me tej, duke e cuar ceshtjen ne shkallen tjeter, edhe pse mundesite per te pare tifoze ne Secondo Anello Verde kunder Fiorentines jane praktikisht zero, kjo edhe per dy rastet me Lazion dhe Romen. Per pjesen tjeter, artikulli 11 thote se ne rast te nje thyerje rregullash per here te pare, aplikohet denimi minimal qe konsiston me detyrimin per te zhvilluar nje ose me shume ndeshje me nje ose me shume sektore te stadiumit pa spektatore (rasti aktual). Ndersa ne rast te nje thyerje rregullash per here te dyte, do te kete detyrim per te zhvilluar nje ose me shume ndeshje me porta te mbyllura, pra denohet i gjithe stadiumi.

Dhe pikerisht ketu eshte problemi i vertete. Me mbylljen e nje sektori, stadiumi Meazza rrezikon qe ne nje rast te dyte te mbyllet plotesisht. Pra, tani Interi duhet te jete bindes, dhe Gjykata Sportive do jape vendimin perfundimtar te premte.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.