Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 5, 2022

Scroll to top

Top

3,310 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Meazza zikalter: Suning ka vendosur te coje perpara projektin. Ja te gjitha permiresimet qe tek hotelet e deri tek kapaciteti…

Meazza zikalter: Suning ka vendosur te coje perpara projektin. Ja te gjitha permiresimet qe tek hotelet e deri tek kapaciteti…
Inter Club Staff

Me pare fjalet e kryebashkiakut te Milanos Sala, me pas konfirmimet (edhe shume me shume se kaq) te Thohir dhe Steven Zhang.

Ajo qe kuptohet eshte e qarte: Interi deshiron qe te rinovoje stadiumin Meazza, te investoje fuqimisht per ta bere nje impiant teper joshes. “Deshirojme qe San Siro te behet akoma me shume stadiumi i endrrave per tifozet tane. Per ne te Interit eshte nje investim afatgjate tek i cili besojme shume. San Siro eshte nje nga shtyllat e historise se Interit dhe nje nga gjerat me te rendesishme te projektit tone i cili parashikon qe Interi te jet nder skuadrat me te forta ne bote ne vitet e ardhshme”, ka thene dje Zhang Junior ne faqen zyrtare te klubit. Me pak fjale, Suning deshiron te investojme me shpejtesi dhe seriozitet per stadiumin zikalter dhe dje Volpi me Williamson kane vizituar zona te ndryshme perreth stadiumit Meazza sebashku me disa perfaqesues se nje kompanie te huaj te specializuar ne zhvillimin e impianteve sportive. Kete gje e referon La Gazzetta dello Sport.

“Mundet qe klubi zikalter te prese pranveren (por deshiron te vendose brenda 2016) qe me pas – ne rast se Milani nuk jep ndonje pergjigje per shkak te mundesise ekonomike apo te kohes – te paraqitet ne zyrat e kryebashkiakut me nje projekt teresisht personal dhe te gatshem ta marin impiantin me nje koncension 99 vjecar – tregon gjithmone Gazzetta -. Suning po mendon qe te ule kapcitetin e stadiumit nga rreth 80 mije veta ne 60 mije – 65 mije veta duke e kthyer unazen e trete ne qender aktivitetesh. Brenda stadiumit do te ndertohen qendra tregtare, dyqane, restorante, kinema dhe hotel. Po, hotel, sepse po studiohet nje lidhje direkte ndermjet Kines dhe Italise (por edhe me Azine ne pergjithesi, duke pare prezencen e Thohir) qe konsiston ne krijimin e paketave turistike qe do te perfshijne ndeshjet e Interit ne Milano. Ne fakt stadiumi dhe muzeu ekzistojne tashme ne harten e turisteve dhe sipas te dhenave, eshte vendi i trete me i vizituar pas Duomos dhe Cenacolos.”

Nje projekt qe deshiron ti jape jete dhe te nxjerre ne drite nje zone te tere te qytetit. Por kujdes: asnje ndryshim emri ne horizont: familja Zhang deshiron qe emri i stadiumit te qendroje ‘Giuseppe Meazza’ sepse mendojne se ai eshte pjese e historise e Interit dhe historia nuk mund te hidhet poshte.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.