Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

366 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Rrogat: perplasje e rende ndermjet klubeve dhe lojtareve te Serie A

Rrogat: perplasje e rende ndermjet klubeve dhe lojtareve te Serie A
Inter Club Staff

Vazhdon te jete nje teme shume e nxehte ajo e uljes se rrogave te lojtareve te Serie A per shkak te ndalimit te kampionatit. 

Me sa duket, ka pasur nje perballje te forte dhe te rende ndermjet lojtareve qe perfaqeson nga Shoqata e Futbollisteve Profesionist dhe Liges se Serie A qe perfaqeson klubet.

Diten e djeshme eshte arritur marreveshja e pare ndermjet klubeve se si do te ulen rrogat, por ka qene nje marreveshje me tone teper te larta dhe e kundershtuar nga lojtaret.

Te ky takim ka munguar vetem Juventusi qe e ka rregulluar ne menyre te brendshme kete situate.

Lega di A taglia gli stipendi. AIC e calciatori furiosi è scontro ...

Por nga lojtaret ka dale ne pah nje akuze shume e rende per te gjitha klubet qe nuk duan te paguajne rrogat per marsin dhe prillin por edhe majin dhe qershorin. Ky eshte maksimumi qe ata mund te mos paguajne.

Klubet kane marre kercenime se kjo situate mund te shkoje deri ne gjykate nese klubet vazhdojne me kete teori.

Mendohet se nese kampionati rifillon ne maj, lojtaret nuk do te paguhen 2 muaj. Nese kampionati nuk do te filloje fare, lojtaret nuk do te paguhen per 4 muaj.

Nese nuk do te kete nje marreveshje me lojtaret, tregon Gazzetta dello Sport, atehere klubet do te vendosin pa u konsultuar me ta edhe pse do te sillte mjaft pakenaqesi.

Ne kete moment duket se lojtaret nuk deshirojne te heqin dore nga asgje edhe pse kjo eshte nje levizje qe mund te shpetoje futbollin dhe klubet.

Por kur themi lojtaret, behet fjale per te gjithe lojtaret ne Serie A, sepse lojtaret qe paguhen mire ne klubet e medha nuk eshte se jane kunder kesaj ideje. Kjo edhe sepse pagat e tyre jane teper te larta.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.