Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

1,345 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

ZYRTARE – Merkato nuk do te mbyllet me date 31 gusht kete sezon: ja data e re dhe detajet

ZYRTARE – Merkato nuk do te mbyllet me date 31 gusht kete sezon: ja data e re dhe detajet
Inter Club Staff

Tashme cdo gje eshte zyrtare: Federata Italiane e futbollit ka vendosur perfundimisht datat e reja te merkatos se futbollisteve per sezonin e ri.

E reja me e bujshme eshte se merkato do te mbyllet shume me shpejt, dhe jo me ne daten 31 gusht. 

Kete gje e kishte deklaruar edhe kohe me pare Giovanni Malago, por vetem sot eshte zyrtarizuar.

Nderkohe jane caktuar edhe data te reja per blerjet pas huazimeve dhe kunderblerjet (kur ekziston klauzola e blerje-riblerjes).

Ja te gjitha detajet dhe datat:

Marreveshjet fillestare

I lejohet klubeve dhe futbollisteve qe te depozitojne kontratat deri me 30 qershor 2018 (per parametrat 0 qe vijne nga eksperienca me klubet).

Opsion blerje dhe riblerje

– Nga e hena 18 qershor deri te merkuren 20 qershor klubet jane te drejte te blejne me klauzole.

– Nga 21 qershori deri me 23 qershor klubet kane te drejte te aktivizojne klauzolen e riblerjes.

Shitjet e futbollisteve dhe federimi

Shitja ose blerja e futbollisteve ne Serie A eshte vendosur qe te ndodhe ne periudhat e meposhteme:

Ndermjet skuadrave te Serie A, ndermjet skuadrave te Serie B, ndermjet skuadrave te Serie dhe Serie B

– Nga e diela 1 korrik deri te premten 17 gusht 2018 (ora 20:00) per merkaton e veres.

– Nga e enjtja 3 janar deri te premten 18 janar 2019 (ora 20:00) per merkaton e dimrit.

Nderkohe, ky rregull ndryshon per shitje ndermje skuadrave te Serie C ndaj atyre te Serie A dhe Serie B:

– merkato hapet te dielen 1 korrik dhe mbyllet me 25 gusht 2018 (ora 12:00)

– nga e enjtja 3 janar te premten deri me 18 janar 2019 (ora 20.00)

Pra keshtu, merkato e veres kete sezon do te mbyllet ne daten 17 gusht, nje dicka e pazakonte per Serie A.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.