Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | May 26, 2020

Scroll to top

Top

166 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Bergomi sulmon rende Federaten: “A jane ne vete? Nuk e kuptoj se si mund ta imagjinojne kete rregullore.”

Bergomi sulmon rende Federaten: “A jane ne vete? Nuk e kuptoj se si mund ta imagjinojne kete rregullore.”
Inter Club Staff

Giuseppe Bergomi, legjende e Interit dhe sot nje komentator shume i respektuar sportiv ka folur per mikrofonat e TMW Radio gjate transmetimit Stadio Aperto. 

Ai eshte ndalur shume shume tema dhe normalisht edhe ne temen me te rendesishme: ate te rifillimit te Serie A.

Ja nje ekstrakt i intervistes se tij ku ka shprehur fjale teper te renda per Federaten: “A me bind nje ide playoff-playout ne Serie A?”

“Po si mund te fillosh me nje rregullore tjeter dhe ta perfundosh kampionatin me nje tjeter?”

Une stervis ne ekipe te rinjsh, por play-off kur ka me shume se 8 pike disavantazh nuk i ben askush. Kjo percaktohet ne rregullore.”

“Nuk eshte e drejte te mendosh qe Juventusi duhet te luaje kampionatin me ata qe jane 30 pike mbrapa. Cfare kuptimi ka?

“Maksimumi duhet menduar nje playoff me tre skuadrat e para, sepse Juventusi dhe Lazio jane aty dhe Interi vetem 6 pike larg nese fiton me Sampdorian.”

“Gjithesesi une jam i mendimit se kampionati duhet te rifilloje dhe te mos mendohet per kete gje tani. Por nese mendohet, duhen respektuar parametra te caktuar.”

A ja vlen te kompromentohet sezoni i ri per te perfunduar kete?

“Per hir te vertetes, ka disa versione te ndryshme nese e kam kuptuar mire. Disa skuadra nuk donin fare te rifillonte Serie A.”

“Kishte nga ato skuadra qe thjesht nuk donin ose qe nuk ishin gati. Per motive klasifikimi, duhet mundesuar qe te perfundoje Serie A sepse do te kete shume probleme me pas.”

“Ndonje rrezik duhet ta ndermarrim, jam per te provuar qe te mbyllet kampionati kete sezon. Duhet te bejme cfare kemi ne dore.”

“Le te shikojme Gjermanine dhe te marrim nje shembull pozitiv prej tyre. E kane menaxhuar cdo gje ne menyre perfekte.”

“Ka pasur nje bashkepunim total ndermjet skuadrave atje qe kane ndihmuar skuadrat me me pak financa.”

“Me pas nje bashkepunim total edhe ndermjet skuadrave dhe federates kurse kjo e fundit me qeverine.”

“Prandaj, eshte nje puzzle shume i madh per tu plotesuar: duhet te bashkepunojne te gjithe, qe te i pari e deri te i fundit.”

“Por playoff ne kete moment me Interin qe luan vendin ne Champions me skuadra qe jane 20 apo 30 pike larg apo Juventusi qe luan kampionatin me skuadra qe jane 30 dite pike larg, me duket nje cmenduri.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.