Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

586 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

CF – Zbulohen shifrat e frikshme te sponsorave teknik ne fanelle: “Cfare diference ndermjet Juve, Inter dhe Milan.”

CF – Zbulohen shifrat e frikshme te sponsorave teknik ne fanelle: “Cfare diference ndermjet Juve, Inter dhe Milan.”
Inter Club Staff

Me sa duket, ne Serie A jane rritur te ardhurat nga sponosrat, partneret teknik dhe atyre komerciale per 20 skaudrat e Serie A.

Kete gje e ka treguar diten e sotme Calcio e Finanza por keto shifra kane treguar edhe nje diference te frikshme.

Nderkohe, per sezonin 2021-2022 eshte bere me dije se te gjitha klubet bashke kane perfituar rreth 335 milione euro ne total.

Kjo shifer eshte rritur ndjeshem edhe nga perfshirja ne sponsorizim e disa kriptovalutave ne disa skuadra te Serie A.

Nderkohe, nese ndalemi vetem te sponsori teknik neper fanella, vihet se si Juventusi ka nje diference te pabesueshme me skuadrat e tjera.

Normalisht ne kete marreveshje te Juventusit me Adidas ka ndikuar ne ate kohe edhe afrimi i Cristiano Ronaldos nga Real Madrid.

Gjithesesi, le te shohim bashke klasifikimin dhe se sa milione euro perfitojne skuadrat me te rendesishme ne Serie A nga sponsorat teknik:

Juventus – 51 milione euro (Adidas)

Inter – 13,4 milione euro (Nike: 12,5 milioni base plus 0,9 milione bonuse ne sezonin 2020/21)

Milan – 13,1 milione euro (Puma: nga bilanci 2020/21)

Lazio – 4 milione euro (Macron)

Roma – 3,5 milione euro (New Balance)

Atalanta – 2,7 milione euro (Joma)

Fiorentina – 2,5 milione euro (Kappa)

Sampdoria – 2 milione euro (Macron)

Torino – 2 milione euro (Joma)

Bologna – 1,5 milione euro (Macron)

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.