Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 5, 2022

Scroll to top

Top

1,722 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Corriere della Sera – Pike kthese me kinezet? Suning Commerce Group eshte larg, tani mund te perfitoj Wanda: te rejat e fundit

Bujar Berishaj

Te reja te rendesishme vijne nga Corriere della Sera sa i perket te ardhmes se Interit.

Ne fakt duket se eshte zbehur hipoteza qe shihte Suning Commerce Group afer blerjes se 20% te aksioneve te klubit (per rreth 50-60 milione), me kompanine, qe ka kohe qe negocion me Erick Thohir, nuk ka arritur te marr driten e gjelber nga qeveria kineze pra, autorizimin per te ekspertuar kapitale jashte vendit.

Me vullnetin e drejtuesve te partise komuniste, dosja tani eshte transferuar te Wanda, kolosi kinez qe nga 15 nentori i kaluar merret me te gjitha operacionet sportive (blerje dhe sponsorizime) jashte vendit, per te qene te sakte.

Synimi i qeverise kineze duket se eshte qe tratativen per te qene pjese e Interit t’ia besoj grupit Wanda, presidenti i te cilit grup, Wang Jianlin, ka blere 20% te Atletico Madrid ne 2015 per pak me shume se 40 milione euro, me synimin per t’u zgjeruar.

Per t’u theksuar – ne kundershtim me ate qe ka ndodhur me grupin Suning – qe fundjaven e kaluar Wanda ka depozituar (edhe pse nuk ka akoma konfirmime per kete) kerkesen per lejen e qeverise dhe nuk do te kishte probleme per te marr driten e gjelber.

Megjithate mbetet me shume se nje pengese per t’u kaluar, ne krye me vleresimin e situates financiare te Interit qe mund te bej qe investuesit e rinj te kerkojne garanci me te medha.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.