Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | November 27, 2021

Scroll to top

Top

2,410 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Historia prapa momentit me te embel te Brazil-Gjermani…

Historia prapa momentit me te embel te Brazil-Gjermani…
Xhorxh Gellci

Hej, ju qe ndiqni Kupen e Botes, kjo eshte historia e nje burri, trofeut te Kupes te Botes, dhe dashurise te pamase per vendin e tij.

Kjo eshte fotoja e pare e tij, para ndeshjes Brazil-Gjermani:

Ai ishte ne qiellin e shtate. Askush nuk e donte nje Trofe kaq shume…

Por pastaj Brazili pesoi golin e pare. Pastaj te dytin, te tretin, te katertin, te pestin, te gjashtin te shtatin…

Por ai njeri, fytyra e mundur e te cilit zuri faqet e para te gazetave dhe u pasqyrua ne te gjitha televizionet e botes, e dinte kur ishte koha te dorezohej. Tifozet kapen kete moment shume prekes te tij duke ja dhene trofeun nje tifozeje gjermane:

Duke i dhene trofeun, ai tha: “Merre ne finale! Sic e shikon, nuk esht aspak e lehte, por ju e meritoni. Urime.”

Brazili mund te mos kishte mbrojtjen me te mire, por askush nuk e mohon dot qe ata kishin zemer. Dhe Njeriu me Trofeun e Kupes te Botes nuk duhet te thyeje tuajen… Brazil 2014 nuk ishte boterori i pare i tij.

Clovis Fernandes kishte qene ne shtate Kupa Bote, aq shume sa ai e quan veten e tij “lojtari i dymbedhjete i Brazilit.” Ai ka udhetuar ne me shume se 60 shtete per te pare skuadren e tij Kombetare te luaje 150 ndeshje.

Une jam lojtari i dymbedhjete.” – tha Clovis ne nje interviste per FIFA TV. – “Jam ai qe brohoret, jam ai qe ngelet pa ze, jam ai qe ben premtime!

Ja ku eshte ne Italy 1990:

Dhe ketu ne USA 1994:

Vite me vone, te gjithe jane te jene te sigurt, ai ishte ne Gjermani 2006:

Po, po! Edhe ne South Africa 2010:

E mbaj mend Kupen e Botes ne 1970 ne Mexico,” thote ai ne FIFA TV. – “Ishte Boterori ku dashuria ime filloi. E pashe ne televizion dhe pasioni im per lojen filloi te rritej.

Duke perjetuar ate emocion, i premtova vetes qe nje dite do te isha ne nje Kupe Bote. Ate dite do e ndiqja Brazilin ne fazen finale. Dhe endrra u realizua ne Italy 1990. Ajo ishte Kupa ime e pare e botes. Gjithcka qe kisha akumuluar, pasioni i cmendur per Kombetaren e vendit tim, u clirua me nje force te pabesueshme. Ajo ishte eksperienca ime e pare ne Kupen e Botes. Por pasionin e ruaj edhe keto dite.” – tha Clovis.

Dhe te jeni te sigurt, une do e perfundoj karrieren si lojtari me me shume paraqitje per Brazilin” – perfundoi ai.

Pac fat heren tjeter, Clovis!

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.