Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 24, 2021

Scroll to top

Top

756 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

E PABESUESHME – “Inter nje hap larg shitjes te Sheiket e Arabise Saudite: ja detajet.”

E PABESUESHME – “Inter nje hap larg shitjes te Sheiket e Arabise Saudite: ja detajet.”
Inter Club Staff

Fondi Sovran i Arabise Saudite eshte shume afer marrjes ne kotroll te Interit: kete gje e thote me siguri sot gazeta italiane Libero.

E perditshmja citon burime financiare te sigurta sipas saj dhe qe sipas tyre eshte arritur nje marreveshje maksimale ndermjet arabeve dhe Suning.”

“Shifra? Rreth nje miliarde euro, praktikisht aq sa ka kerkuar Suning qe prej fillimit, edhe ne muajt e tratativave me BC Partners.”

“Gjithmone sipas Libero, ka pasur nje takim ne Milano ne shtator ndermjet emisareve te fondit dhe drejtuesve te klubit per te limuar detajet e fundit te kesaj tratative.”

“Perfaqesuesit e fondit sovran te Aranise Saudite nderkohe kane qene prezent edhe te ndeshja e Interit me Realin e Madridit ne Champions League.”

“Marreveshja mund te kete ardhur pas nje perqendrimi te zgjatur disa muaj, perpara se te behej sulmi final.”

E perditshmja italiane nderkohe e cileson kete operacion si “nje marreveshje per tifozet e Interit” duke konsideruar te ardhurat e PIF qe jane 550 miliarde dollare dhe te cilet sapo kane blere Newcastle.

“Vullneti i PIF do te ishte ai i pastrimit te imazhit te Arabise Saudite neper bote fale nje serie investimi ne Europe dhe ne Amerike”, lexohet perseri.

Per kete arsye ata duan te blejne nje klub ne Angli, ne Itali e deri te Marseille e nje tjeter ne Brazil.

“Nderkohe, qendrore si ceshtje ne blerjen e Interit do te ishte stadiumi i ri dhe qe justifikon cmimin prej 1 miliarde eurosh qe kerkon familja Zhang.”

Tani normalisht do te priten konfirmime te tjera por ky eshte me te vertete nje lajm qe ka shkundur te gjithe ambientin sportiv ne Itali.

Nga njera ane jane tifozet zikalter te cilet nuk i besojne syve per kete lajm por nga ana tjeter jane kundershtaret e Interit qe shpresojne te jete nje lajm i pavertete.

Se kush eshte e verteta, me shume mundesi do te merret vesh shume shpejt: me te gjitha gjasat, per ceshtje ditesh ose javesh.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.