Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

700 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Kroacia fitoi por Spalletti nuk u gezua aspak per lojtaret e tij: ja motivi

Kroacia fitoi por Spalletti nuk u gezua aspak per lojtaret e tij: ja motivi
Ardis
  • On 17/11/2018, 21:28

Vrsaljko, Brozovic dhe Perisic serish protagoniste me Kroaci-ne. 3-2 kunder Spanje-s i dhuron nenkampioneve te botes mundesine per te kaluar grupin. Nje rezultat qe i ngre moralin lojtareve zikalterve, por qe ndoshta nuk e kenaq shume Spalletti-n.

Brozovic ka luajtur me Inter-in 926 minuta ne kampionat dhe 355 minuta ne Champions. Perisic, i cili eshte mbrapa ne renditje, me 868 minuta te luajtura ne kampionat dhe 321 minuta ne Champions League.

Te dy lojtaret jane konsideruar te palevizshem ne formacionin taktik zikalter. Brozo eshte rregjister i skuadres, nuk mungon asnjehere perpara mbrojtjes, nje pjesez e forte e mesfushes rreth te cilit qarkullon e gjithe koha e skuadres.

Perisic, konsiderohet nga trajneri zikalter, unik, sepse eshte ai futbollist ku mund te mbeshtetesh ne momente te veshtira: vrapon qe te mbuloje, jep nje kontribut te rendesishem ne goditjet e denimit, eshte lojtari ku Handanovic mbeshtetet per te rinisur aksionin per shkak te fizikut te tij. Edhe kur nuk eshte ne formen e tij me te mire, Ivan nuk diskutohet.

Ka luajtur me pas se te tjeret, Vrsaljko, pak per shkak te problemeve ne gju te shkaktuara gjate ndeshjeve me Kombetaren, pak edhe per shkak te prezencen se D’Ambrosio-s ne ekip e detyron Spalletti-n qe ti jape nje turn ndalimi terzino-s kroat.

Pavaresisht ketyre arsyeje, Vrsaljko, ka arritur te luaje 365 minuta ne kampionat dhe 90 minuta ne Champions League. Edhe pse mbi te tre lojtaret, ne menyre te ndryshme, rendon akoma Boterori qe luajten ne menyre madheshtore me Kombetaren.

Nje Boteror qe ka bere te kthehen menjehere ne stervitje mbas pushimeve te shpejta dhe te futeshin ne pergatitjet e stervitjes kur te tjeret ishin ne faze te avancuar te pergatitjeve. Brozovic madje i ka shkurtuar pushimet, duke u kthyer ne stervitje tre dite me pare.

Te pakte, Epik Brozo mund ta ule pak ritmin ne stervitje mbasi te kthehet nga Kombetarja: mbas ndeshkimit me karton te kuq te marre ne Bergamo ne javen e fundit te kampionatit kunder Atalanta-s, nuk do te luaje ndeshjen ne shtepi kunder Frosinone-s.

Ne kete menyre mund te stervitet me më shume qetesi gjate javes dhe te perqendrohet ekskluzivisht per ndeshjen kyc te Champions League kunder Tottenham, e programuar te merkuren me date 28 nentor.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.