13225036_1096698060373739_2061045901_o

Nga Zero ne Dhjete: numrat e Thohir, magjite e Nagatomos dhe gabimet arbitrare.

Ardis
  • On 14/01/2014, 14:43

Cfare ti besh, edhe kunder Chievos Interi arrin te marre vetem nje barazim duke u larguar shume nga vendi i trete. Mbas derbyt Interi nuk ka marre me 3 pike. Ta analizojme ndeshjen kunder Chievos ne numra… Nga Zero ne Dhjete.

ZERO – Dje ne mbremje jane perballur te vetmet dy skuadra qe nuk kane marre akoma asnje penallti ne favor; vazhdoi edhe dje ne mbremje ‘avazi’ duke mos akorduar nje penallti ne nderhyrjen ndaj Bottes. ZERO edhe fitoret e Interit ne 2014.

NJE – Pike me te cilen duhet te kenaqet Interi ne shtepine e saj kunder Chievos; Nje si goli i anulluar i Nagatomos pavaresisht se ishte i rregullt, do te ishte 2-1. Nje si goli i pare qe Interi shenon me 2014: mbas humbjes me Lazion dhe Udinesen, Interi gjen golin e pare ne vitin e ri nepermjet japonezit, edhe pse nuk mjafton.

DY – Piket qe Interi ka humbur kunder Chievos dhe qe do te sherbenin per te vazhduar endreen Champions dhe te harronin daljen nga Coppa Italia. Dhe dy gola Interi do ti shenonte nese asistenti i arbitrit nuk do te kishte marre vendimin per nje pozicion jashte loje inekzistent.

TRE – Tre piket qe i mungojne shume ketij Interi per te mundur te shpresoje serish te kape vendin e trete te mbajtur aktualisht nga Napoli.

KATER – Minutat qe kaluan nga goli i Paloschit ne golin e Nagatomos qe vendos gjerat ne vendin e duhur. Vetem 4 minuta frike por Interi nuk arrin gjithsesi per te gjithe pjesen tjeter te lojes te gjeje rrugen e suksesit, e cila komplikohet edhe nga nje Chievo e gjitha e mbyllur ne mbrojtje dhe e gatshme per kundersulme: 5 goditje ne porte te Interit (dhe 3 jashte) dhe nje kontroll te topit ne masen 71% kunder 1 gjuajtje te Chievos nuk mjaftojne.

PESE – Nje Nagatomo qe ka shperthyer ka shenuar kunder Chievos golin e tij te peste qe e ben ate goleshenuesin me te mire zikalter mbas Palacios. Nje e dhene qe ve ne dukje jo vetem qe loja e Mazzarrit favorizon manovrat e lojtareve te kraheve, por edhe sasia e vogel e repartit ofensiv.

GJASHTE – Serish pak minuta te luajtura nga Botta, 6 ne kete rast (2 te rregullta dhe 4 minutat shtese) dhe serish nje performance e mire: duhet te jepej edhe nje penallti ne favor te Interit fale tij qe mund te vlente fitoren nese arbiter Tommasi do ta kishte akorduar vendimin.

SHTATE – Interi zgjat rekordin e moshumbjes ne shtepi ne shtate ndeshje, ka kaluar nje vit qe nuk kishte ndodhur disa ndeshje te njepasnjeshme pa humbje: e fundit eshte kunder Romes 0-3. qe atehere ne San Siro 4 fitore dhe 3 barazime.

TETE – Chievo u impenjua vetem tete minuta dhe vetem nje goditje ne porte per ta vene veshtiresi Interin: i zoti Paloschi qe arriti te kaloje Juan dhe Handanovic. Nje avantazh qe zgjati vetem 4 minuta per fat te mire. Tete edhe numri i fitoreve dhe barazimeve ne fund te fazes se pare: numri i humbjeve eshte pozitiv (vetem 3) por tete barazime jane me te vertete shume…

NENTE – Kunder Chievos eshte luajtur ndeshja e nente e epokes se Thohir: Bologna, Sampdoria, Trapani, Parma, Napoli, Milan, Udinese, Chievo. Vetem 4 barazime ne kampionat, nje fitore ne kupe (me pas eleminimi nga Udinese) dhe fitorja e vetme e derbyt.

DHJETE – Interi e mbyll fazen e pare me 10 pike larg Napolit qe mban vendin e trete, i vetmi vend i vlefshem per tu futur ne paraeleminatoret e Champions League. 20 pike diference nga Juventusi ne krye.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.