Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 5, 2022

Scroll to top

Top

2,134 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Palacio, Icardi, Osvaldo dhe nje hyrje e re: merkato per tu duartrokitur dhe konkurrence ne sulm. Sa shume mundesi per Mazzarrin…

Palacio, Icardi, Osvaldo dhe nje hyrje e re: merkato per tu duartrokitur dhe konkurrence ne sulm. Sa shume mundesi per Mazzarrin…
Bujar Berishaj

Gjithcka duket e bere.

Do te jete Pablo Daniel Osvaldo blerja e re e Inter qe do te forcoj repartin e avancuar zikalter. Nderkohe po pritet, mbase, edhe nje per nje angazhim te metejshem qe ne idete e shoqerise eshte nje sulmues anesor (i dyte), italo-argjentinasi eshte pjesa e vlefshme e kesaj seance te merkatos, qe do te vij ne Appiano Gentile per nje huazim gratis me te drejte blerje te caktuar ne rreth 6 milione euro.

Inter per lojtarin e klasit ’86 nga Buenos Aires me shume gjasa do te jete mundesia e fundit e madhe ne karrieren e tij, qe si 28-vjeqar pret nje rritje ne Milano qe mund te jete e shenjte, me kombetaren per ta rifituar ne shenjester.

Sulmi i Mazzarrit, pas te cilit shoqeria do te konkretizoj edhe nje ide te dyte dhe te fundit, do te ishte komplet dhe dinamik, me shume mundesi qe Mazzarri mund t’i kete.

Ka thashetheme qe ardhja e Osvaldos mund te zvogeloj hapesiren e Icardit: nje kurth qe ne sezonin e Romes me Zeman mund te zgjidhet menjehere, sezon ne te cilin italo-argjentinasi ka vepruar (dhe mjafte mire) edhe si sulmues anesore ne modulin 4-3-3.

Me Mauriton si pyke, se bashku me Palacion mund te formonin nje tredhembesh (trident) sulmi komplet dhe me vlere, te vetdijshem per mundesine – thellesine e ekipit te nje skuadre te madhe kerkuese, natyrisht, ne kete lloj zgjedhje – per te luajtur jo gjithmone ne poziten e tij te preferuar, zonen e mesme. Sepse kjo eshte habitati kryesor i ish-lojtarit te Juves, por nje vit me tre kompeticione obligon Mazzarrin te mashtroj me se miri me interpretimin sulmues.

Shume varet edhe nga idete e Mazzarrit, dhe mbi te gjithe, objektivin qe shoqeria do te konkretizoj. Me trekuartist (ndoshta Kovacic) do te jete super sfida e brendshme me Icardin per te ndihmuar Palacion e paluajtshem, kurse me tridentin diskursi nderron, por vetem taktikisht.

Ne fakt, hierarkisht, Osvaldo do depertonte si sulmues qendror ashtu edhe si anesor, duke luftuar me blerjen e re qe do ishte Cerci, Biabiany ose Hernandez ndryshon shume pak per te. Ne sulmin e Mazzarrit, te pakten sot, situata duket e qarte. El Trenza eshte i vetmi qe e ka te siguruar fanellen e titullarit, me Icardin favorit per fanellen e titullarit, dhe Osvaldon ne perpjekje kunder ardhjes se re ne sulm.

Por sezoni eshte ne vijen e nisjes per aq kohe sa eshte e rendesishme edhe ardhja e Osvaldos nuk mund te shqyej nje duartrokitje per nje dirigjence, me drejtorin teknik Piero Ausluio si protagonist absolut, qe po levize ne menyre optimale. Dhe me ardhjen e re qe merkato ende mund ta sjell kjo duartrokitje mund te shndrrohet ne ovacion.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.