Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

724 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

SPECIALE – Ja kush jane 5 lojtaret e Primaveres te grumbulluar nga Luciano Spalletti sot

SPECIALE – Ja kush jane 5 lojtaret e Primaveres te grumbulluar nga Luciano Spalletti sot
Inter Club Staff

Ndermjet shume skualifikimesh, demtimesh dhe lojtare qe nuk jane ne listen UEFA, Luciano Spalletti e ka gjetur veten te detyruar qe te grumbulloje plot pese lojtare nga Primavera per ndeshjen e sotme kunder Eintracht Frakfurt. 

Behet fjale per mbrojtesin e krahut te djathte Zappa, dy mesfushoret Schiro dhe Gavioli si dhe sulmuesat Merola dhe Esposito.

Do te jete nje nate per tu mbajtur mend per keta djem te cilet jane 100% produkt i sektorit te te rinjve te Interit.

La Gazzetta dello Sport i prezanton keshtu: 

“Kunder Eintracht Frankfurt ne pankine Luciano Spalletti do te marre kater kampione Italie te Primaveres plus nje prej lojtareve me premtues te Italise te vitlindjes 2002, sulmuesin Sebastiano Esposito.”

“Qe prej titullit Under 19 te Europa League, eshte nje kalim i trefishte per Gabriele Zappa, Lorenzo Gavioli, Thomas Schiro dhe Davide Merola me keta dy te fundit qe kane qene te grumbulluar edhe ne ndeshjen e perpara nje jave ne Frankfurt. Por kesaj radhe gjithcka eshte ndryshe duke pare emergjencen qe mund ti hape nje dere drejt debutimit ne skuadren e pare.”

ZAPPA, SCHIRO DHE GAVIOLI – “Zappa eshte nje mbrojtes i krahut te djahte qe shtyn shume por mund te luaje edhe si nje sulmues krahu: eshte nje lojtar i kombetares U20, ka shume mushkeri dhe grinte te siguruar. Ne mesfushe eshte Schiro, playmaker qe godet me kemben e majte, i vitlindjes 2000 dhe qe luan ne Kombetaren U19: ka kualitete te mira, mbase eshte ende pak i lehte per nje sfide kaq te rendesishme por ka nje te ardhme te sigurt. Gavioli nderkohe ka me shume prezence fizike ne fushe dhe godet mire: ne U19 e Italise ka luajtur 8 ndeshje deri me tani kete sezon.”

MEROLA DHE ESPOSITO – “Pastaj le te kalojme tek sulmuesit ku skuadra eshte me e zbuluar. Ai qe eshte me afer nje debutimi eshte Merola, nje tjeter lojtar i 2000: 10 gola kete sezon me Primaveren dhe nje sulmues i dyte qe ka shume driblim dhe shenon shume. Pastaj alternativa eshte Esposito: 16 gola ne 14 ndeshje me U17 (mosha e tij) dhe 5 gola me Primaveren (U19, dy nivele me lart) ndermjet kampionatit (2 gola), Kupes se Italise (2 gola) dhe Superkupes (1 gol): eshte nje sulmues modern i cili ka shenuar qe tani tete gola me Italine U17 dhe skuader ku eshte kapiten dhe lider i padiskutueshem.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.