Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

687 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

CorSera – Icardi-Higuain, jo vetem derby: ja prapaskena qe i ben ata te urrehen me njeri-tjetrin

CorSera – Icardi-Higuain, jo vetem derby: ja prapaskena qe i ben ata te urrehen me njeri-tjetrin
Ardis
  • On 09/10/2018, 15:32

Te dy lojtaret po luftojne edhe per nje vend ne kombetaren e tyre qe per momentin i perket kapitenit zikalter.

Sfide brenda sfides, sic ndodh shpesh, eshte midis dy sulmuesve. Mauro Icardi dhe Gonzalo Higuain do te jene simbolet e derby-t midis Interit dhe Milanit, e programuar direkt mbas ndeshjeve te kombetareve.

Dhe ajo qe i jep me shume atmosfere nje ndeshje tashme te karikuar me adrenaline mund te jete edhe nje faktor tjeter, e pikasur nga gazetaret e Gazetta dello Sport:

“Ceshtja eshte edhe midis gjeneratave, midis tyre ka nje diference prej 5 vitesh: interisti i vitlindjes 1993 dhe milanisti i vitlindjes 1987.”

“Pak? Shume? E sigurte mjaftueshem per ti pasur si modele te ndryshme.”

Mauro eshte shume gjeometrik dhe i pameshirshem, duket sikur ka dale nga Play Station. Gonzalo duket se ka ardhur nga nje futboll qe akoma elemente te antikes, artizanale.

Edhe eshte ne fakt, brenda atyre 5 viteve diference dhe atij dueli qe do ti perballe mbas 13 ditesh ku do te luhet sfida brenda sfides, gara per numrin 9 te kombetares argjentinase.

Sot Icardi eshte perpara, eshte ai i perzgjedhuri per trajnerin e ri te kombetares argjentinase Scaloni, qe ka per objektive te fshije, ose te pakten te provoje, shume deshtime te gjenerates se arte, ku nje nga simbolet, eshte pikerisht edhe Gonzalo.

I riu qe kerkon te avancoje kunder klasikut qe nuk ka ndermend te qendroje spektator. Kur thuhet se derby nuk eshte nje ndeshje si te gjithe te tjerat, per kete gje behet fjale. Mbrapa te gjithave kesaj analize shpesh, per te mos thene gjithmone, ka nje arsye te mallkuar personale.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.