Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | April 23, 2019

Scroll to top

Top

497 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Gazzetta – Handanovic, mbret i Europes: cfare numrash per portierin e Interit, askush si ai!

Gazzetta – Handanovic, mbret i Europes: cfare numrash per portierin e Interit, askush si ai!
Inter Club Staff

Samir Handanovic po kalon nje moment shume pozitiv. 

Portieri i Interit, edhe ndaj Barcelones, ka mbajtur Interin ne loje per me shume se 80 minuta dhe ne Champions po vazhdon te paraqitet ne nivele teper te larta.

“Nese Interi ka aq pike ne tablen e Champions, kjo eshte edhe per merite te tij: nga 24 pritjet e bera ne grupe ne 4 ndeshje, 16 ai i ka bere vetem me Barcelonen.”

“Vetem Borjan (Ylli i Kuq i Beogradit 29) dhe Zoet (PSV 25) kane arritur te presin me shume gjuajtje se sa sloveni.”

E meqe jemi ketu, komplimenta per kete duhet te marrin edhe mbrojtesat e Interit, De Vrij-Skriniar te cilet deri me tani e kane mbrojtur me se miri porten e Handes.”

“Por Interi ka mbrojtjen me te mire ne Serie A me vetem 6 gola te pesuar e keshtu qe eshte e drejte qe meritat te shperndahen ne grup, por Handa ka qene ne nje forme shume te mire deri me tani.”

Gjithesesi statistikat e sllovenit nuk kane mbaruar me kaq: ai konfirmohet si nje nga portieret me te mire ne 5 kampionatet me te mire ne Europe.

“Dy parametra te tjera e tregojne kete gje qartazi. Sipas te dhenave te OPTA te cilat tregojne se sa gola jane pesuar ne rastet e rrezikshme, vihet re se Interi ka pesuar shume pak.”

“Por muzika nuk ndryshon as ne krahasim me kampionatet me te forta ne Europe: slloveni eshte me i miri per nga rendimenti ne menyre absolute. Ai ka nje raport gjuajtje-gola te pesuar vetem 83%, pra ai pesuon me pak se dy gola cdo 10 gjuajtje.”

Schermata 2018-11-09 alle 07.49.03

Kjo eshte nje foto e shkeputur nga Gazzetta dello Sport.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.