Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,286 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Goditja e vertete e Ausilio: formula Dodò bind. Ato 7,8 milione euro…

Goditja e vertete e Ausilio: formula  Dodò bind. Ato 7,8 milione euro…
Ardi Deda

E kerkonte prej tre vitesh, qe kur shkoi ne Brazil per tratativen per Juan Jesus me Internacional. Ka qene vete Dodò qe ka treguar se pasioni sportiv i Piero Ausilio per te i ka rrenjet e thella.

Sot Inter ia ka dale te vere dore mbi anesorin brazilian, deri me tani me i miri ne kete fillim sezoni. Pas ndeshjes kunder Stjarnan, Dodò eshte bere ne te gjitha aspektet nje futbollist i Interit. Kontrata e firmosur me Romen, ne fakt, parashikonte blerjen e detyrueshme  te Dodò ne ndeshjen e pare zyrtare me fanellen e Interit.

Per blerja, ne fakt, do te vije vetem ne 2016, pas dy vitesh huazim me vleren 1,2 milione euro, keshtu pra 600.000 euro ne sezon. Nga 2016 Inter duhet te derdhe ne arken e Romes 7,8 milione euro por mund ta ndaje pagesen brenda tre vitesh, me 2,6 milione euro per tu paguar cdo vit.

Keshtu pra, impakti i Dodò ne bilancin vjetor te Interit, do te jete ekstremisht i kufizuar. Ne 2016, ne fakt, do te mbyllet cikli i pare i projektit Thohir, qe i ka kerkuar tifozeve te kene durim pikerisht per 2-3 vite per te pare frytet e programit te tij.

Ne kete periudhe, impakti i Dodò do jete i vogel nga aspekti ekonomik (huazimi dyvjecar do te jape nje frymemarrje te madhe) ndersa impakti ne fushe rrezikon te jete absolutisht vendimtar.

Dhe keshtu, brenda nje muaji, marreveshja me e kritikuar e merkatos interiste (“9 milione jane nje gabim i madh per Dodò”, eshte lexuar me se shumti) eshte transformuar ne goditjen e vertete prej gjeniu te Ausilio.

Fantazia e aplikuar ne merkato dhe tani askush nuk ankohet per imvestimin mbi surprizen me te bukur ne kete fillim sezoni.

 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.
Tags