Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

215 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter, e dini formulen magjike me te cilen Conte ka blinduar mbrojtjen? “Gjithcka ka te beje me… nje lojtar.”

Inter, e dini formulen magjike me te cilen Conte ka blinduar mbrojtjen? “Gjithcka ka te beje me… nje lojtar.”
Inter Club Staff

Pas nje nisje jo te mire sezoni ku Conte i ka bere rotacion te vazhdueshem mbrojtjes, ai tashme duket se ka gjetur asetin perfekt per te mos ndryshuar me.

Skriniar-De Vrij-Bastoni eshte treshja e titullareve qe ka blinduar mbrojtjen zikalter por edhe skuadren e Interit ne pergjithesi.

Nje muaj rotacione dhe ndryshime kane sjelle qe Interi te kete shume pasiguri prapa, por duket se kjo gje ka ndryshuar tashme.

“Qe kur ata te tre jane bere te paprekshem, prej shtate ndeshjesh tashme, Interi ka ditur qe te mbylle vrimat e hapura ne fillim te sezonit.”

“Per sa i preket te tjerave, tekniku i Interit eshte nje specialist ne keto lloj mbrojtjesh: ai gjithmone merr lojtare qe jane mesuar me kater dhe i kthen ata ne mbrojtesa specialist te mbrojtjes me tre.”

“Te zikalterit, duket se ka gjetur formulen e duhur, dhe ka ndryshuar edhe prespektiven e disa lojtareve.”

“Ashtu si eshte pare, ne fillim u pa nje Inter plot me pasiguri dhe ky Inter u pasua ne nje Inter plot me siguri. Duket dora e tranjerit ne kete pike”, shpjegon La Gazzetta dello Sport.

“Por nese ne totalin e sezonit, mbrojtja Skriniar-De Vrij-Bastoni eshte perdorur nente here, qe prej Inter-Real-Madrid te 25 nentorit, kjo mbrojtje eshte bere nje sistem, jo vetem nje zgjedhje.”

“Eshte qe prej asaj ndeshje te pafat, e deri me sot, qe Interi ka pesuar vetem 6 gola, pra, nje mesatare prej 0,86 gola per ndeshje, ndersa ne 11 ndeshjet e meparshme, jane pesuar 18 gola, me nje mesatare 1,64 gola te pesuar.”

“Ka pasur nje konfuzion te madh ne ate repart, me tete mbrojtje te ndryshme te hedhura ne fushe ne keto 11 ndeshje.”

“Normalisht ne kete kishte te bente edhe sjellja e pergjithshme e skuadres, qe nuk ishte nje e tille deri para pak kohesh. Mbase trekuartisti ka qene vertete ai qe i hoqi siguri Interit.”

“Por ne te kundert te 3-4-1-2, 3-5-2 qe perdor tani Interi eshte nje skeme racionale, qe ka ndihmuar jo pak edhe mbrojtjen duke u mbuluar me mire dhe duke pesuar me pak rreziqe.”

“Por nuk eshte nje rastesi qe ndryshimet e rezultatit kane te bejne edhe me treshen e mbrojtjes aktuale qe eshte titullare.”

“Gjithcka ka te beje edhe me nje formule magjike te thjeshte: rikthimi i Milan Skriniar ne qendror te ky Inter, ka bere qe mbrojtja te rikthehet nje mbrojtje blind, si ajo qe kishim pare vjet.”

“E te mos harrojme, se Interi ka lojtare te besueshem qe mund te ndihmojne ne cdo moment si D’Ambrosio, Kolarov dhe Ranocchia, por me gjithe respektin per ta, Skriniar-De Vrij-Bastoni duhet te luajne gjithmone ose te pakten sa here dicka e tille te jete e mundur.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.