Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 1, 2020

Scroll to top

Top

383 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

“Ja kush eshte problemi me i madh qe po has Conte tek Interi. Nese nuk ja del, deshtim i madh.”

“Ja kush eshte problemi me i madh qe po has Conte tek Interi. Nese nuk ja del, deshtim i madh.”
Inter Club Staff

Ne editorialin e tij jo shume te gjate per La Gazzetta dello Sport, gazetari i njohur Sebastiano Vernazza ka analizuar vitin e tij te pare te Contes me Interin.

“Nje vit ose pothuajse i Antonio Contes tek Interi. Ne 31 maj 2019 klubi i Suning zyrtarizonte ardhjen e Antonio Contes me nje video emocionale ne rrjete sociale.”

“Nje vit me pas bilanci eshte i mire. Jo i jashtezakonshem, por i mire. Nuk e dime nese kampionati do e filloje, por ne rast se do te ndodhe, do te jete e veshtire te fitohet kampionati.”

“Merita e Contes eshte se ka kthyer ne dicka normale kualifikimin ne Champions League. Luciano Spalletti e tha ne Sky.”

“”Nje hyrje ne Champions, vlen me shume se nje Kupe Italie”. Ka te drejte. Spalletti mund ta kete derguar Interin ne Europe, por ne te dy vitet e Spallettit, kjo arritje ka ardhur ne ndeshjen e fundit me 100 goditje ne zemer.”

“Sot Interi eshte ne vendin e trete me nje ndeshje per tu rekuperuar dhe nente pike diference me Romen e vendit te peste. Bileta ne Champions duket e blinduar.”

E ARDHMJA – “Conte ka therritur me ze te larte permiresimin e Interit per sezonin 2020-2021 dhe nese nje vit me pare merkato ka qene e kujdesshme, per te mos pasur shume lojtare te rinj, kesaj radhe kemi nje bindje se tranjeri do te kete me shume dore tek lojtaret e perzgjedhur ne sezonin e arrdhshem.”

“Conte ka ardhur mire ne boten e Interit dhe ka marre nga ana e tij menjehere tifozet ne nje menyre alla-Mourinho.”

“Nuk ka qene as juventinizmi i tij ne te kaluaren ajo qe ka ndalur kete proces. Nese duhet te rritesh, e nuk e themi vetem per kampionatin, por edhe kalimin e grupeve ne Champions, duhet te rritet niveli.”

“Por Interi ka nevoje per ndryshime. Kete gje e dime te gjithe. Nese do qendroje keshtu si eshte, mbetet keshtu si eshte. Banale, por e vertete.”

ERIKSEN – “Sot per sot, problemi me i madh eshte pikerisht Eriksen per Conten.”

“Ai erdhi ne janar nga Tottengam dhe ende nuk eshte integruar ne skuadren e Interit. Danezi kushtoi 20 milione euro dhe ka nenshkruar per shtate milione euro e gjysem ne sezon deri ne 2024. Nje kontrate shume e rende.”

“Eriksen eshte shume i forte, nuk e diskuton asnje. Por a do te adoptohet ai me futbollin e Contes? Nese ai do te largohej per shembull ne huazim, do te humbisnin pak te gjithe: edhe vete tranjeri.”

“Por ja vlen shume ama qe te punohet me te edhe pse integralizmi i Contes dhe fleksibiliteti eshte i limituar. O gjendet kuadro perfekte, ose ‘piktura’ shkon per dreq. E nese ai nuk ja del, deshtim i madh per te gjithe, jo vetem per te.”

 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.