Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | February 25, 2020

Scroll to top

Top

2,312 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Mancini: “Shaqiri mund te rekuperohet, Thohir i qete pas fitoreve. Montella ok per nje ekip te madh. Largohet nje portier apo sulmues? Them…”

Bujar Berishaj

Ne kerkim te pokerit. Kete here kundershtar eshte Fiorentina, ne Meazza. Pasi ka mposhtur Palermon, Atalantan dhe se fundi Cagliarin, Mancini kerkon te vazhdoj serine e fitoreve kunder ekipit te Montellas, qe ne ndeshjet e fundit ka treguar qe eshte ne forme. Per te paraqitur dhe analizuar ndeshjen, Roberto Mancini, flet para gazetareve ne salle te konferences per shtyp ne Angelo Moratti.

Pas fitoreve te fundit, cfare progrese do te donit te shihni neser?
“Ndeshja kunder Fiorentines do te jete e vecante, pas nje cikli intensiv me ndeshje te shpeshta. Shpresoj qe skuadra te jete mire fizikishe dhe te mund te permiresohet me tutje, edhe pse ndonje gabim mund te jete.”

Shaqiri mund te pushoj apo do te luaj nga minuta e pare?
“Mund te luaj sepse tashme ka pushuar kunder Cagliarit. Ai, si shume te tjere eshte nje lojtar i ri qe mund te rekuperohet shpejt.”

Cfare ju pelqen nga Montella?
“Eshte nje njeri i mire dhe i meriton sukseset qe po mbledh. Ia del qe te bej skuadren te luaj shume mire.”

Keni folur me presidentin Thohir?
“Ai, si te gjithe ne, eshte me i qete pas fitoreve te fundit. Kemi folur per shume gjera, edhe per te ardhmen.

Ju shqeteson Fair Play Financiar?
“Nuk e di.”

Cfare nuk funksionon akoma ne skuader?
“Besoj qe e humbim topin shpesh, i perserisimin akoma gabimet dhe ne kete duhet te permiresohemi. Per shembull, qender mbrojtesit e skuadres nuk duhet te kene frike nga face to face, por duhet te jene me dinak duke kerkuar te kuptojne para te tjerve ate qe mund te ndodh. Nese permiresohen ne kete sens do te jete nje avantazh per te gjithe skuadren.”

Kjo mund te jete nje rrezik per neser?
“Te gjitha ndeshjet jane te veshtira dhe Fiorentina ka lojtar te shpejt e teknik si te tjeret. Duhet te bejme kujdes.”

Mancini kunder Montellas, eshte sfida mes dy teknikeve aktiv?
“Shpresoj te jene lojtaret ata qe mund te zbavisin publikun.”

Sa ju trishton situata e Parmas?
“Kam kaluar disa here ne karriere dhe admiroj shume Donadonin per ate qe po ben. Ne keto raste nuk kuptohet asgje dhe edhe ne kampionat shihen pasojat e problemet.”

Fiorentina ben futbollin me te mire ne Itali?
“Nuk e di, por luajne shume mire. Besoj qe Juventus, Roma dhe napoli jane me te mirat. Ne kemi nevoje per kohe.”

Keni mesuar dicka nga Montella?
“Ka bere shume gola fal meje (qesh). Ka qene nje kenaqesi te luash bashke me te. Si trajner, mesoj dicka nga te gjithe, gjithmone.”

Me e thjeshte te hiqni dore nga nje portier apo nga nje sulmues?
“E veshtire ta them tani, eshte heret. Te shohim cfare mund te bejme dhe ate qe merkato do te na lejoj. Nese eshte nje sulmues qe ben 20 gola ne sezon eshte veshtire te heqesh dore nga ai. Me parate e tij mund te marresh 2-3 lojtar tjere duke permiresuar skuadren. Por sulmuesit jane decisiv per golat. E perserise, eshte heret per te folur per kete.”

Fiorentina dhe Inter jane te ngjashme ne mbrojtje?
“Ata kane sistemuar dicka prapa, por kane nje mentalitet sulmues. Luajne mire dhe jane bashke prej vitesh.”

Mendoni qe Montella eshte gati per Milanin?
“Nuk e di, ai ka bere eksperience te mjaftueshme per te stervitur te gjitha skuadrat, edhe te medhate. Por nje trajner i ri duhet te mendojmire per te ardhmen e tij, duke zgjedhur vendin qe i lejon te punoj me qetesi.”

Europa League objektivi kryesor?
“Do ishte me mire te presim, pastaj eshte e qarte qe duke shkuar para, me nje shkeputje te rendesishme nga te parat, mund te mendohet per te synuar kupen. Por tani eshte heret.”

Cili eshte sekreti i rendimentit te SantonB
“Besoj se eshte pak i lodhur tani, por eshte i ri dhe duke mos luajtur per 10 muaj ka shenja te rekuperimit. Tani mund te jete ne veshtiresi, tek Newcastle stervitej pa luajtur. Stervitjet ishin te ngjashme me tonat dhe tani jemi te lumtur nga provat e tij. Eshte nje djalosh i Interit.”

Kovacic ka fituar disa pozicione? Si eshte Podolski?
“Nuk duhet te fitoj asgje, eshte nje nga te preferuarit e mi. Duhet vetem te luaj. Lukas, nderkohe, shpresoj te shenoj. Ne Cagliari ka bere mire, ka munguar vetem goli.”

Guarin ka gjetur vazhdimesine?
“Eshte 28 vjec dhe eshte i maturuar, ka nje histori ne shpine dhe nuk e di per cfare arsye nuk ka luajtur keshtu edhe me pare. Nuk mund te luaj gjithmone mire, por shpresoj te vazhdoj keshtu.”

Ne Gjermani duket te lumtur pasi qe u ka rene Interi ne short…
“Shpresojme ta marrin impenjimin lehte, por besoj qe kane respekt. Mundesite jane te njejta.”

Si eshte gjendja e Palacio? Vidic mund te luaj nga minuta e pare?
“Neser ne mengjes do te vendosim shume gjera, edhe duke folur me lojtar. Jane edhe 24 ore dhe te gjithe jane mire. Neser ne mengjes vendosim.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.