Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

2,938 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Mancini: “Tifoze besoni tek une. Mateo dhe Brozo bashke. Ranocchia? No problem. Une ‘rrufepritese’? Them…”

Mancini: “Tifoze besoni tek une. Mateo dhe Brozo bashke. Ranocchia? No problem. Une ‘rrufepritese’? Them…”
Bujar Berishaj

Pas fitores 3-1 kunder Genoas me 11 janar Interi ka humbur 2 ndeshje ne kampionat kunder Torinos dhe Sassuolos, pastaj ne Kupe te Italise kunder Napolit, duke u eliminuar ne sekondat e fundit pas nje goli te Higuain. Keshtu, ndeshja kunder Palermos paraqet rastin e duhur per te fituar, per te rikthyer besimin tek lojtaret dhe per tu kthyer ne gare per vendin e trete.

Pse tifozet e Inter duhet te jene optimist?
“Duhet te besojne ne mua, edhe pse do te kete edhe ulje. Pavaresisht momentit negativ ka gjera pozitive dhe heret ose vone do te vijne edhe rezultatet. Ne futboll, per me teper, kur gjerat shkojne keq eshte e veshtire te ndryshosh shpejte.”

Ambienti mund te jete nje problem nese nje mbremje?
“Une besj qe tifozet nuk do te jete kurre nje problem, edhe pse kane shume te drejte te fishkellojne. Do i pranojme te gjitha. Duhet ekuiliber.”

Bene mire Conte qe kercenon me doreheqje?
“Jam mire ne punet e mia dhe kam probleme te mia qe duhet zgjedhur. Sa i perket ketij argumenti, besoj qe jane gjera te njohura dhe ne Itali e kemi te veshtire t’i ndryshojme.Flas per kampionate. Duhet modifikuar disa gjera dhe ne nuk kemi asnje problem per t’i vene ne dispozicion lojtareve tone. Mire se vijne fazat.”

Brozovic dhe Kovacic mund te luajne se bashku?
“Sigurisht, flasin te njejten gjuhe. Marcelo eshte i ri  dhe ka nevoje per kohe qe te ambientohet.”

Si mesfushor i brendshem eshte me i pershtatshem se Kovacic?
“Ne nivelin natyral besoj qe po, edhe sepse Mateo ka lindur si trekuartist. Marcelo eshte me i pershtatshem si mesfushor i brendshem.”

Ne Napoli ka ndryshuar me shume per kundershtarin apo per te pasur ekuiliber me te madh ne mes te fushes?
“Nuk besoj qe moduli llogaritet shume, duhet konsideruar edhe kundershtarin. 4-3-3 mund te ripropozohet, por e perseris qe moduli nuk eshte gjeja themelore ne nje skuader. Aspekti fokal eshte qendrimi, duhet te kerkojme qe te mos pesojme gol.”

Nga cfare lindin te gjitha keto gabime individuale?
“Gabimet jane njerzore dhe gjera normale. Kur gabohet eshte veshtire qe pergjegjesia te jete e nje individi, por shpesh e te gjitheve. Si tek City ashtu edhe ne Turqi kemi pasur gjithmone probleme ne fillim, por kemi bere gjithmone mire ne nje kohe afatgjate. Llogaritet puna dhe mund te permiresohet vetem keshtu.”

Statusi yt mund te rezultoj me nje ”rrufeprites” per lojtaret?
“I kam thene tifozeve, fitoret e kaluara llogariten edhe tani por nese nuk arrijne rezultatet do te arrijne kritikat edhe per mura. Ne duhet te absorbojme per te mire dhe te jemi te forte.”

Lojtaret jane shume te mbrojtur nga ti?
“Jo, nuk besoj.”

Kur punohet per te tashmen dhe kur per te ardhmen?
“Jemi duke punuar edhe per te tashmen dhe kemi nje kompeticion ne te cilin nisemi njejte me te tjerat. Puna duhet te zhvillohet edhe per te ardhmen dhe nuk duhet te mendojme qe 2-3 rezultate negative mund te hedh gjithcka poshte. Duhet te rezistojme edhe ne momente te veshtira, pavaresisht qe vuajme.”

Si eshte Ranocchia? Deshiron t’i thote dicka tifozeve?
“Mund te perseris ate qe kam thene me pare: nese fitojme, fitojme te gjithe bashke, nese humbim, humbim te gjithe bashke. Gabimi mbi Higuain ka qene me shume kolektiv, por tani nuk eshte e rendesishme. Jam i sigurte qe do e mirepresin ne menyre te madhe, si te gjithe te tjeret.”

Lojtaret e Interit duhet te jene me ”te ashper”?
“Ne permiresimin e nje skuadre eshte edhe kjo, duhet te jemi edhe me te zgjuar dhe te protestojme ne kuptimin e duhur, sepse nuk me pelqejne keto gjera. Dua qe skuadra ime te luaj gjithmone futboll.”

Puscas mund te luaj nga minuta e pare? Si jane Podolski e Palacio?
“George ka bere perpjekje ne nje ndeshje te rendesishme si ajo kunder Napolit, me shume mundesi ishte ndeshja e pare e rendesishme ne karrieren e tij. Neser do te shohim nese do te kete ndryshime. Podolski dhe Palacio kane pushuar dhe jane mire.”

Cfare mendoni per Correia dhe Italo?
“Jane lojtar qe nuk sterviten prej kohesh, kane nevoje te punojne por jane mjaft interesante. Braziliani eshte nje nga me te miret ne qarkullim, tjetri eshte i fuqishem dhe eshte shpresa qe te dy mund te jene te mire sic thone.”

Kerkoni me shume nga sulmuesit e krahut?
“Palacio dhe Podolski nuk jane ne top forme, por jane mire dhe mund te bejne ate qe kerkoj. Si te tjeret, asnje nuk ka 37-38 vjec. Jemi te rinj, pastaj nese ndonje ka ndonje problem mund ta thote.”

Numri i mbrojtesve iu kenaq?
“Po, jemi duke punuar per tu permiresuar dhe te jemi me te mire. Nese skuadra shenon edhe mbrojtja merr kurajo me te madhe.”

Cfare tipi te kundershtarit prisni neser? Si eshte Campagnaro?
“Hugo eshte mire dhe duhet te jete ne dispozicion. Ne Itali te gjitha ndeshjet jane te veshtira, pastaj Palermo luan mire dhe me qetesi, me nje sulm mjaft te mire. E dime qe do te luajme kunder nje skuadre qe nuk ka asgje per te humbur dhe e dime qe per te fituar duhet te jemi perfekt.”

Zamparini ka thene qe preferon te luaj kunder Juventus neser. Cfare mendon per kete deklarate?
“Shpresoj te kete te drejte. Ne po kerkojme te behemi nje skuader e vertete, pavaresisht veshtiresive. E perserise, shpresoj te kete te drejte.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.